16 مرداد 1399       6اوت2020        ساعت   
کد خبر : 465900
تاریخ خبر : 1397/05/15 9:25 ق ظ
اقتصاد وطن: پس از تنش های ارزی که به دنبال خروج آمریکا از برجام اتفاق افتاد، بازار لوازم خانگی نیز از ترکش های این چالش تکراری کشور در امان نماند به طوری که ابتدا با رشد قیمت ها به استقبال مشتریان رفت و حال از گوشه و کنار بازار خبر می رسد که خبری از جنس نیست!!! در این میان عده ای سودجو سوار بر موج گرانی شده و مثل اینکه قرار نیست دست خودرا از جیب مردم بیرون بیاورند.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن: پس از تنش های ارزی که به دنبال خروج آمریکا از برجام اتفاق افتاد، بازار لوازم خانگی نیز از ترکش های این چالش تکراری کشور در امان نماند به طوری که ابتدا با رشد قیمت ها به استقبال مشتریان رفت و حال از گوشه و کنار بازار خبر می رسد که خبری از جنس نیست!!!

به نظر می رسد با شرایط موجود بازار لوازم خانگی کشور، مسیر صنعت خودرو را پیش خواهد گرفت تا رفته رفته کالای لوازم خانگی نیز به یک کالای سرمایه ای مانند خودرو تبدیل شود که بر سر خریدن آن دعواست!!!

بر اساس گزارش میدانی خبرنگار ما از سه راه امین حضور، واحدهای صنفی خرید و فروش نداشته و می گویند که جنس موجود نیست. برخی از فروشندگان نیز صراحتا اعلام می کنند که قیمت مشخص نیست، ما هم نمی فروشیم.

نکته جالب ماجرا افرایش قیمت لحظه ای محصولات بازار است. داخلی و خارجی ندارد به طوری که یک خریدار لوازم خانگی در گفتگو با خبرنگار ما اعلام کرده که دو روز گذشته برای خرید به جهزیه به بازار آمدم و قیمت ها را جمع آوری کردم، در کمال تعجب قیمت امروز کالاهایی که قصد خرید آن را داشتم با دو روز گذشته نزدیک به 15 میلیون تومان اختلاف قیمت دارد.

برای برررسی بیشتر ماجرا به سراغ برندهای کره ای بازار رفتیم که سهم خوبی از بازار لوازم خانگی کشور را دارند. بسیاری از واحدهای صنفی از فروش محصول به بهانه نبود کالا یا مشخص نبودن قیمت امتنا کردند و گفتند که شرکت مادر جنس نمی دهد.

در همین خصوص گفتگویی با مدیرعامل شرکت سام الکترونیک کردیم و با انتقال آنچه که در بازار گفته می شود از او پرسیدیم که آیا سامسونگ از عرضه محصولات به بازار جلوگیری کرده است؟

علیرضا موسوی مجد با اشاره به کاذب بودن تقاضا در بازار گفت : سامسونگ به عنوان یک تولیدکننده داخلی از ابتدای سال تا امروز میزان تولید خودرا نسبت به سال گذشته با افزایش 100 درصدی همراه کرده است. به عنوان مثال در تولید ساید در ماه خرداد تیر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از 2 برابر افزایش تولید داشته ایم. خودتان هم که کارخانه و انبارهای مارا دیده اید و می دانید که جنسی در انبار به معنای احتکار نداریم.

وی افزود : ما محصولات خودرا به بازار عرضه کردیم اما متاسفانه برخی با نگاه سودجویانه از تقاضای کاذب به وجود آمده سوء استفاده می کنند. در این شرایط مردم باید هوشیار باشند و کمی صبر کنند تا تنش در بازار فروکش کند.

موسوی مجد ادامه داد : قطعات در کارخانه به اندازه تولید تا پایان سال وجود دارد و کارخانه نیز در حال عرضه محصولات به بازار است. این حاشیه سود 35 تا 40 درصدی، مشخص است که از طرف سوداگران بازار به وجود آمده که قصد دارند با ملتهب کردن بازار سودهای آنچنانی به جیب بزنند.

به نظر می رسد تنش های ارزی دلالان را در بخش های مختلف اقتصادی کشور پراکنده کرده است به طوری که پایشان به هر بخشی که باز می شود با کمبود کالا و البته افزایش چندبرابری قیمت مواجه می شویم. در شرایط فعلی نهادهای نظارتی و به ویژه سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان می توانند با حضور پر رنگتر در بازار، دست دلالان و احتکارکنندگان را از جیب ملت کوتاه کنند.منبع: شمانیوز

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 پروازهای چارتری بلای جان حمل‌ونقل هوایی/ضعف مشهود سازمان هواپیمایی در نظارت     محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می‌شود     مهلت دوباره به مشمولانی که برای دریافت سهام عدالت اقدام نکرده‌اند     جزئیات جدید پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی/ بندپی: ۴۵۰۰میلیارد تومان پرداخت شد     گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق کالا به صحن مجلس می‌رود     سود در بانک‌ها بالا رفت/ ۱۸ درصد یکساله     تاکید اعضای هیات مدیره بانک ملّی ایران بر لزوم رفع مشکلات بخش تولید     همراهی با دولت دوازدهم در یک سالگی /5/ موفقیت ارزنده بانک ملّی ایران در کاهش مطالبات معوق