16 مرداد 1399       6اوت2020        ساعت   
کد خبر : 806211
تاریخ خبر : 1397/11/03 4:00 ب ظ
مدیرعامل بورس تهران در نخستین نشست مطبوعاتی با فعالان رسانه خبرداد؛
اکو آنلاین: مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه در زمینه افزایش سواد مالی در کتاب های درسی مفاهیمی گنجانده خواهد شد گفت: ارزش بازار سهام از 382 هزار میلیارد تومان به بیش از 620 هزار میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به ابتدای سال با افزایش 62 درصدی همراه بوده است.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:  دکتر علی صحرائی مدیرعامل بورس تهران در نخستین نشست مطبوعاتی به بیان برنامه‌های آتی بورس تهران پرداخت و گفت: افزایش اندازه بازار سرمایه و حضور بیشتر شرکت‌ها از جمله برنامه‌های بورس تهران است.
 
 
وی گفت : با توجه به اینکه شفافیت معیار اصلی در بازار سرمایه به حساب می‌آید، ورود شرکت‌های بیشتر به ایجاد شفافیت بازار سرمایه کمک شایانی می‌کند.
 
صحرائی با اشاره به وجود منابع نقدی فراوان در کشور گفت: بازار سرمایه گزینه مناسبی برای جذب نقدینگی ۱۶۸۰ هزار میلیاردتومانی کشور به حساب می‌آید. ورود این نقدینگی به بورس آثار تورمی ندارد و در راستای تولید ملی و افزایش ثروت جامعه نقش اساسی ایفا می‌کند.
 
 
مدیرعامل بورس تهران درخصوص برنامه بورس برای افزایش نقدشوندگی افزود: این امر با افزایش تعداد بازارگردان ها، اصلاح لازم و مکرر زیرساخت‌های بازار، بازنگری در دامنه نوسان و همچنین ابزار‌های دیگری که موجب نقدشوندگی بیشتر بازار می‌شود، در دستور کار بورس تهران قرار گرفته است.
 
دکتر صحرائی برنامه بعدی بورس را بهبود زیر ساخت معاملاتی عنوان کرد و یادآور شد: سامانه معاملاتی که در حال حاضر از آن استفاده می‌شود، مربوط به ۱۱ سال قبل است و به دلیل محدودیت‌های که وجود دارد ما نمی‌توانیم سامانه جدیدی در بورس داشته باشیم. ما در این زمینه کشور‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده ایم و در داخل هم از توان داخلی برای ارتقاء سامانه‌های معاملاتی استفاده خواهیم کرد.
 
مدیرعامل بورس تهران یکی از عوامل عدم ارتقاء بازار مشتقه را عدم استقبال مردم عنوان کرد و گفت: وجه تضمین‌ها به صورت نقدی دریافت می‌شود و این امر انگیزه سرمایه گذاری در بازار مشتقه را کم می‌کند ما برای گسترش بازار لاجرم باید سامانه معاملاتی را ارتقا دهیم. سامانه معاملاتی مجهز به پشتیبانی از بازار نقد، مشتقه به صورت یکپارچه باشد.
 
وی برنامه بعدی بورس را گسترش ابزار‌های معاملاتی نوین عنوان کرد و افزود: هیات مدیره بورس دارای نیرو‌های جوان وباانگیزه توسعه‌ای است. ما در این مدت شاهد ایجاد آتی سبد سهام به عنوان ابزار توسعه‌ای در بازار بودیم.
 
مدیرعامل بورس تهران در ادامه به ارائه آماری از ارزش بازار پرداخت و افزود: ارزش بازار سهام از ۳۸۲ هزار میلیارد تومان به بیش از ۶۲۰ هزار میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به ابتدای سال با افزایش ۶۲ درصدی همراه بوده است.
 
مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه تاکنون ۳ شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، پتروشیمی پارس و ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس در بورس عرضه شده اند گفت: ارزش بازار آن‌ها بیش از ۱۵۵ هزار میلیارد ریال رسیده است.
 
وی گفت: به این ترتیب تعداد کل شرکت‌های حاضر در بازار با احتساب تامین سرمایه لوتوس پارسیان به ۳۲۴ شرکت می‌رسد. از این تعداد ۱۳۷ شرکت به بازار اول و ۱۸۷ شرکت به بازار دوم متعلق هستند.
 
دکتر صحرائی به تامین مالی ۱۳ هزار میلیارد ریال از طریق اوراق بدهی اشاره کرد و گفت:: صندوق‌های قابل معامله نیز در حدود ۱ هزار میلیارد ریال در تامین مالی نقش داشته اند. تامین مالی از طریق افزایش سرمایه ناشران ۱۲۳ هزار میلیارد ریال بود به این ترتیب تامین مالی سال ۹۷ نسبت به سال قبل، ۹ درصد افزایش داشته است.
 
وی با بیان اینکه معاملات یکی از نماگر‌های مهم در بورس‌ها است گفت: ارزش کل معاملات از ۴۸۵ هزار میلیارد ریال از سال ۹۶ به ۱۳۰۶ هزار میلیارد ریال رسید و افزایش ۱۶۹ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین حجم معاملات ۴۲۹ میلیارد انواع اوراق بهادار بوده که نسبت به سال قبل ۱۲۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. متوسط روزانه کل معاملات بیش از ۲ میلیارد انواع اوراق بهادار به ارزش ۶۵۰۰ میلیارد ریال به ازای هر روز بوده است.
 
مدیرعامل بورس تهران با تفکیک معاملات از نظر بازار‌ها پرداخت و گفت: بازار سهام از نظر حجم معاملات ۴۲۱ میلیارد سهم و حق تقدم و ارزش معاملات برابر با ۴۱۰ هزار میلیارد ریال است، که نسبت به سال قبل ۱۳۲ درصد افزایش در حجم و ۱۸۱ درصد افزایش در ارزش معاملات داشته است.
 
صحرائی یادآور شد: ارزش معاملات در بازار بدهی از ۶۲ هزار میلیارد ریال به ۱۰۸ هزار میلیارد ریال رسیده است که افزایش ۷۵ درصدی را تجربه کرده است. در ضمن ارزش معاملات در بازار صندوق‌های قابل معامله از ۱۳ هزار میلیارد ریال به ۴۷ هزار میلیارد ریال رسیده است که افزایش ۲۶۵ درصدی را نشان می‌دهد.
 
صحرائی با اشاره به اینکه ابزار آتی سبد سهام به عنوان یک ابزار جدید در تاریخ ۲۵ آذر ماه راه اندازی شده است گفت: در این بازار ۷ نماد معاملاتی شامل شاخص ۳۰ شرکت بزرگ و شاخص‌های صنایع بانک ها، خودرو و قطعات، شیمیایی، فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی و کانه‌های فلزی قابل معامله هستند.
 
وی گفت : در ۲۶ روزکاری که از تولد این محصول گذشته است ۲۱۲۸ قرارداد به ارزش ۱۴۸ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفته است. متوسط روزانه ارزش معاملات برابر با ۶ میلیارد ریال است.
 
 صحرائی با اشاره به اینکه براساس آمار WFE چهارمین ابزار پر معامله جهان قرارداد آتی شاخص است. حضور این محصول جدید را در کشور به فال نیک می‌گیریم و همه تلاشمان ایجاد زیرساخت‌های فنی مورد نیاز برای گسترش معاملات این محصول است.
 
مدیرعامل بورس تهران ضمن ابراز امیدواری به گسترش این محصول در بازار سرمایه در خصوص مزیت آتی سبد سهام گفت: این محصول نیاز به تحلیل جزء به جزء صنعت را ندارد و خاصیت اهرمی دارد. ویژگی دیگر این محصول را قراردادن وجه تضمین اولیه ۲۰ درصد عنوان کرد تا به این شکل اهرم ۵ برابری خواهد داشت.
 
وی ادامه داد: این محصول ابزاری برای پوشش ریسک است و صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری می‌توانند از این ویژگی محصول برای پوشش ریسک خود بهره ببرند. ویژگی دیگر آن امکان ایجاد سود در بازار‌های مثبت و منفی است. سرمایه گذاران در بازار منفی با گرفتن موقعیت فروش می‌توانند از مزایای این صندوق بهره ببرد.
 
مدیرعامل بورس تهران به پارامتر دفعات معامله در بورس اشاره کرد و گفت: دفعات معامله در حدود ۲۶ میلیون دفعه بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۰۸ درصد افزایش داشته است.
 
صحرائی با اشاره به اینکه ارزش معاملات برخط میزان دسترسی مردم را نشان می‌دهد گفت: ارزش معاملات برخط در این دوره از ۱۰۹ هزار میلیارد ریال به ۴۳۱ هزار میلیارد ریال افزایش رسیده است و نشانگر ۲۹۴ درصد افزایش در معاملات برخط است. آمار‌ها نشان می‌دهد که مردم و سرمایه گذاران تمایل دارند که خودشان معامله را انجام دهند. در ضمن سهم خرید و فروش برخط از معاملات نرمال به ۳۳ درصد رسید، این نسبت در سال قبل برابر ۲۲ درصد بوده است.
 
مدیرعامل بورس تهران به ترکیب معاملات به تفکیک حقیقی و حقوقی اشاره کرد و افزود: اشخاص حقیقی ۵۲ درصد خرید‌ها و ۴۸ درصد فروش‌ها را پوشش داده اند. در خالص جابجایی‌ها بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال از حقوقی به سمت حقیقی بوده است. افراد حقیقی در بازار نقش قابل توجه دارند.
 
صحرائی با اشاره به اینکه کد‌های معاملاتی در سال ۹۷ بیش از ۱۷۷ هزار کد جدید معاملاتی در بورس تهران ایجاد شده ادامه داد: نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۶۲ درصدی را نشان می‌دهد.
 
مدیرعامل بورس تهران در خصوص آخرین وضعیت اعضا گفت: تعداد ۱۰۶ شرکت کارگزاری در بورس فعالند که از این تعداد ۹۷ شرکت خدمات بر خط را ارایه می‌کنند. آخرین تعداد ایستگاه‌های معاملاتی ۱۸۳۵ مورد می‌باشد. تعداد تالار‌های اختصاصی ۹۳ مورد در تهران و ۱۵۱ مورد در مناطق و در مجموع ۲۴۴ تالار اختصاصی می‌باشند.
 
 صحرائی درپایان نشست به عملکرد بورس تهران در حوزه بین الملل اشاره کرد و گفت: بورس تهران ۱۲ تفاهم نامه با بورس‌های بین امللی به امضاء رسانده است. در حال حاضر تبادل تفاهم نامه با بورس شانگ‌های انجام و نهایی شده است و در حال برنامه ریزی جلسه مشترک مدیران ارشد برای امضا تفاهم نامه می‌باشیم.


گزارش:اصغر قلباربند

 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 پروازهای چارتری بلای جان حمل‌ونقل هوایی/ضعف مشهود سازمان هواپیمایی در نظارت     محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می‌شود     مهلت دوباره به مشمولانی که برای دریافت سهام عدالت اقدام نکرده‌اند     جزئیات جدید پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی/ بندپی: ۴۵۰۰میلیارد تومان پرداخت شد     گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق کالا به صحن مجلس می‌رود     سود در بانک‌ها بالا رفت/ ۱۸ درصد یکساله     تاکید اعضای هیات مدیره بانک ملّی ایران بر لزوم رفع مشکلات بخش تولید     همراهی با دولت دوازدهم در یک سالگی /5/ موفقیت ارزنده بانک ملّی ایران در کاهش مطالبات معوق