8 خرداد 1399       28مه2020        ساعت   
کد خبر : 856469
تاریخ خبر : 1398/06/30 9:59 ق ظ
اقتصاد وطن: «فولاد هرمزگان جنوب» که در لیست صد بنگاه برتر کشور جایگاه خوبی را از آن خود کرده، با رشد سریع و ارتقای رتبه فروش خود طی سال های گذشته و همچنین میزان سودآوری و بهره وری بالا، کارنامه موفقی را از خود به ثبت رسانده است.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:

 «فولاد هرمزگان جنوب» که در لیست صد بنگاه برتر کشور جایگاه خوبی را از آن خود کرده، با رشد سریع و ارتقای رتبه فروش خود طی سال های گذشته و همچنین میزان سودآوری و بهره وری بالا، کارنامه موفقی را از خود به ثبت رسانده است.  این شرکت با ایجاد یک دپارتمان مستقل بومی‌سازی در ساختار رسمی خود، توجه به بومی‌سازی را بیش‌ازپیش در برنامه‌ها قرار داده است. همچنین در تلاش است تا با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع داخلی کشور، نیازهای داخلی شرکت را برطرف کند.  این بنگاه فعال در حوزه فولاد، پروژه های مهمی را نیز در دستور کار خود قرار داده است؛ به طوریکه می توان به «پروژه‌های‌ جدید در حوزه بومی‌سازی»،  «طراحی و ساخت آب‌شیرین‌کن دریا به روش جذبی با استفاده از انرژی خورشیدی»، «طراحی و ساخت ابزار لبه‌یاب هوشمند مورداستفاده در فرآیندهای فرزکاری و ماشین‌کاری»، «فعال کردن کاتالیست‌های مستعمل واحد احیای مستقیم با استفاده از دی اکسید کربن فوق بحرانی و ساخت کریستالیزاتور» و... اشاره کرد. 

 

Scan.jpg4789

اما وضعیت تولید در بنگاه «فولاد هرمزگان جنوب» چگونه است؟ نگاهی به کارنامه آماری تولید وفروش این شرکت که در سایت کدال ارائه شده، می بینیم که  در سال 97 توانسته عملکرد خوبی را از خود به ثبت برساند. بررسی مقدار تولید و فروش اسلب از فروردین 97 تا فروردین 98 نشانگر این است، که مقدار فروش اسلب این بنگاه صنعتی، از یک ثبات نسبتا پایدار و خوبی برخوردار بوده است. به طوریکه درآمدهای عملیاتی «فولاد هرمزگان» طی سال مالی گذشته با رشد 36 درصدی نسبت به دوره مشابه قبلی همراه بوده و از 2748.7 میلیارد تومان به رقم 3726 میلیارد تومان رسیده است. 

جزئیات عملکرد یکساله «فولاد هرمزگان جنوب تا پایان سال 97 نشان از تولید یک میلیون و 447 هزار تن اسلب دارد، که از این مقدار یک میلیون و 384 هزار تن اسلب فروش داشته است که میانگین فروش ماهانه شرکت 114 هزار تن در هر ماه گزار شده است. بنابر داده های منتشر شده، ارزش ریالی میزان فروش این بنگاه فولادی تا پایان سال 97 برابر با 37.202.556 میلیون ریال بوده است.   همچنین در واحد احیا مستقیم نیز با میزان تولید یک میلیون و 500 هزار و 406 تن آهن اسفنجی، توانسته یک رشد 14درصدی تولید این محصول را به ثبت برساند.  

 

photo_2018-12-12_13-48-18

با تکیه بر این آمارها، «فولاد هرمزگان جنوب» را با تولید بیش از  1 میلیون و 440 هزار تن فولاد در سال، می توان چهارمین تولید کننده بزرگ فولاد در کشور قلمداد کرد که «تختال» مهم‌ترین محصول آن است که در سال 97 با تغییر 32 هزار و 34 تن نسبت به سال قبل، افزایش 2.27درصدی را ثبت کرده است. 

اما «فولاد هرمزگان جنوب» سال 98 نیز شروع خوبی داشته است؛ به طوریکه در 2 ماه منتهی به اردیبهشت سال جاری 31 هزارتن تولید اسلب را در کارنامه کاری خود دارد، که  رشد 96 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رقم زده است. البته میزان فروش این محصول از ابتدای سال 98 تا پایان اردیبهشت ماه 310 هزار و 583 تن به ارزش 10.300.185 میلیون ریال بوده است. 

اما گزارش سه ماه منتهی به خرداد سال 98 «فولاد هرمزگان جنوب» نیز حاکی از این است که میزان تولید اسلب، برابر با 385 هزار و 185 تن بوده است. البته میزان فروش اسلب تا پایان خرداد ماه 424 هزار و 233 تن بوده که ارزش آن 14.792.363 میلیون ریال ذکر شده است. 

در ادامه ارزیابی عملکرد این بنگاه فولادی در میانه تابستان، از روند صعودی تولید اسلب حکایت دارد.  چرا که بنابر داده های ارائه شده به سایت کدال، بیانگر این است که  میزان تولید اسلب در مرداد ماه سال 98 برابر با 100 هزار و 249 تن بوده که ارزش ریالی فروش 15 هزار و 978 اسلب در این بازه زمانی (مرداده ماه 98) برابر با 5.121.825 میلیون ریال عنوان شده است.

از سوی دیگر، «فولاد هرمزگان جنوب» توانسته از ابتدای سالجاری تا پایان مرداد ماه 98 ( یعنی در 5 ماه) برابر با 595 هزار و 460 تن تولید اسلب را در کارنامه کاری خود ثبت کند. اما ارزیابی ها نشان می دهد، تا پایان مردادماه، این شرکت فولادی 624 هزار و 568 تن اسلب به ارزش 22.960.503 میلیون ریال را به فروش رسانده، که رکود خوبی را رقم زده است.

ازسوی دیگر، بررسی ها حکایت از این دارد که پرونده صادراتی «فولاد هرمزگان جنوب» در سال 97 به خوبی بسته شده است. به طوریکه این شرکت توانسته در حوزه فروش، بازارهای صادراتی خود را به‌ویژه در منطقه اروپا و حفظ بازارهای آسیای جنوب شرقی از طریق بازاریابی و شناسایی بازارهای هدف گسترش دهد. اما «توسعه صادرات به بازارهای جهانی، توسعه سبد محصولات، ارتقای عملکرد زیست محیطی، توسعه ظرفیت‌های تولید و پشتیبانی و ...» را می توان مهم ترین اهداف این شرکت در سال جاری  دانست.

گزارش:معصومه افلاکی

منبع:شمانیوز


 

 

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 پروازهای چارتری بلای جان حمل‌ونقل هوایی/ضعف مشهود سازمان هواپیمایی در نظارت     محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می‌شود     مهلت دوباره به مشمولانی که برای دریافت سهام عدالت اقدام نکرده‌اند     جزئیات جدید پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی/ بندپی: ۴۵۰۰میلیارد تومان پرداخت شد     گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق کالا به صحن مجلس می‌رود     سود در بانک‌ها بالا رفت/ ۱۸ درصد یکساله     تاکید اعضای هیات مدیره بانک ملّی ایران بر لزوم رفع مشکلات بخش تولید     همراهی با دولت دوازدهم در یک سالگی /5/ موفقیت ارزنده بانک ملّی ایران در کاهش مطالبات معوق