9 بهمن 1399       28ژانویه2021        ساعت   
کد خبر : 877810
تاریخ خبر : 1399/07/22 10:30 ق ظ
اقتصاد وطن: شواهد امر شامل تزریق سنگین ارز توسط بانک مرکزی، بالا رفتن ارزش معاملات در بورس و معرفی بازارگردان توسط چند شرکت بزرگ بورسی حاکی از این است که نقدینگی مجددا به بورس بازگشته است.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن: بازار سرمایه در تابستان امسال اصلاح قابل توجهی را پشت سر گذاشت و این روزها با توجه به رشدهای اخیر شاخص کل، به نظر می‌رسد بورس به نقطه تعادل برگشته باشد. با توجه به فاکتور های امیدبخش اخیر در رشد بورس احتمال می‌رود تا ماه آینده اصلاح سنگینی برای بورس در کار نباشد.

افزایش قیمت دلار، بالا رفتن ارزش معاملات و ورود پول حقیقی سه فاکتور مهم برای تداوم تعادل معاملات در بورس است. تا لحظه تنظیم این گزارش نیز ارزش امروز معاملات در بازار سهام از 10 هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

اگر بخواهیم نگاه بلندمدت‌تری را به بورس داشته باشیم فاکتورهای دیگری همچون تحولات سیاسی وابسته به انتخابات آمریکا، تراز تجاری کشور، رشد پایه پولی و میزان ارز موجود در کشور می‌توانند روی آینده بازار سرمایه تاثیر بگذارند.

برخی از کارشناسان معتقدند که اگر بایدن پیروز انتخابات آمریکا باشد با برداشته شدن تحریم‌ها و بازگشت ارزهای بلوکه شده به کشور احتمال یک شوک شدید به نرخ ارز وجود دارد و در آن صورت می‌توان به رشد شرکت‌های پروژه‌ای و صنایع خودرویی در بورس امیدوار بود.

در حالی که اگر ترامپ رئیس جمهور آمریکا باقی بماند و در اقتصاد کلان کشور قیمت ارز مهار نشود؛ تورم و نرخ بهره تغییرات افزایشی را تجربه می‌کنند و در بورس نیز صنایع صادرات محور و دلاری سودسازی بیشتری را خواهند داشت.

در صورت خروج نقدینگی از بورس بنا به هر دلیلی، بازارهای موازی مانند طلا، ‌دلار و مسکن احتمال افزایش قیمت به دلیل بالا رفتن تقاضا را خواهند داشت. چرا که چرخه گردش نقدینگی در اقتصاد کلان کشور با توجه به رشد پایه پولی در ماه‌های اخیر ایجاب می‌کند که نقدینگی همواره از یک بازار به بازار دیگر منتقل شود. محرک آن هم می‌تواند تحولات سیاسی و اقتصادی کشور باشد.

باید دید با تزریق روزانه 50 میلیون دلار توسط بانک مرکزی امکان مهار رشد نرخ ارز وجود دارد یا خیر چرا که این موضوع می‌تواند فاکتور ورود پول حقیقی که به تازگی به بورس بازگشته را در یک تعادل و ثبات برای بورس باقی نگه دارد.

اما اگر کنترل نرخ ارز امکان‌پذیر نباشد و ارزش معاملات در بورس برای چند روز متوالی افت قابل توجهی را تجربه کند احتمال خروج مجدد نقدینگی در بازار سرمایه وجود دارد.

با این حال، شواهد امر شامل تزریق سنگین ارز توسط بانک مرکزی، بالا رفتن ارزش معاملات در بورس و معرفی بازارگردان توسط چند شرکت بزرگ بورسی حاکی از این است که نقدینگی مجددا به بورس بازگشته است و از نگاه خیلی از کارشناسان بازار سهام، چنانجه ارزش معاملات برای دو روز متوالی بالای 12 هزار میلیارد تومان باشد می‌تواند صعود بورس را حداقل تا انتخابات آمریکا گارانتی کند. آیا این اتقاق خواهد افتاد؟

یادداشت وارده: مریم دهقان

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 ناکارآمدی‌هایی که بروز آنها چهار سال به تعویق افتاد/ کدام هم‌تیمی‌های موسوی وارد دولت روحانی شدند؟     رئیس‌جمهور: ایران در پی ساخت و خرید واکسن است، اما آمریکایی‌ها کارشکنی کردند     تولید ناخالص داخلی ایران به ۶۲۲ هزار میلیارد تومان رسید     سکته ناقص بورس در مسیر صعود/ وضعیت بورس در ۲ هفته آینده چگونه خواهد بود؟      پروازهای چارتری بلای جان حمل‌ونقل هوایی/ضعف مشهود سازمان هواپیمایی در نظارت     محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می‌شود     مهلت دوباره به مشمولانی که برای دریافت سهام عدالت اقدام نکرده‌اند     جزئیات جدید پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی/ بندپی: ۴۵۰۰میلیارد تومان پرداخت شد