1 بهمن 1399       20ژانویه2021        ساعت   
کد خبر : 887849
تاریخ خبر : 1399/08/20 1:51 ب ظ
اقتصاد وطن: صنعت برق در گره چالشهای اقتصادی
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:   با یک نگاه به روند رشد برخی از صنایع و نیازهای داخلی، مشخص می شود که ظرفیت موجود در بخش هایی از جمله صنعت برق، نفت،گاز، پتروشیمی ، مخابرات و...  به طور متوسط بیش از نیاز کشور می باشد و میتواند با برنامه ریزی های بازرگانی و اقتصادی صادرات بسیار خوبی داشته باشد اما به دلایل خارج از کنترل صنعتگران اغلب کارخانجات و تولید کنندگان با حداقل ظرفیت فعالیت می نمایند.
ایران ظرفیت و پتانسیل‌های بسیاری در صنعت برق و صنایع وابسته دارد که همین امتیازات موجب شده تا همواره جهت ایجاد و گسترش همکاری و تبادل و روابط اقتصادی بین المللی مورد توجه بسیاری از کشورهای منطقه ، اروپا و‌ خاور دور باشد و قابلیت‌های صنعت  و‌معدن ایران را در برنامه های خود مد نظر داشته باشند.
این صنعت  که در طول ۵۰ سال گذشته توانسته جایگاهی ویژه برای خود پیدا كند و از یك صنعت وابسته به یك صنعت تا حدودی خودكفا تبدیل شود، در شرایط كنونی با چالش های فراوانی دست و پنجه نرم می کند.
به عنوان نمونه کارخانجات کابلسازی ایران- بایکا که با مشارکت و سرمایه گذاری ۵۰ درصدی گروه کارخانجات بایکا المان ( بزرگترین و معتبرترین گروه تولید کابل در اروپا) و بخش خصوصی پس از گذشت ۵۵ سال هنوز بزرگترین کارخانه کابلسازی در ایران است بعلت مشکلاتی همچون کمبود سرمایه در گردش و نقدینگی، سود بانکی بالای تسهیلات و اعتبارات، جرایم و دیرکرد معوقات بانکی، نبود و گاها سهمیه بندی مواد اولیه، مشکلات در برنامه ریزی و تولید در این واحد بزرگ تولیدی مشابه سایر شرکتهای تولیدی ایجاد گردد.
محدودیت ها و موانع واردات مواد اولیه مورد نیاز از یک طرف که نیاز به کسب مجوز از سازمانهای اقتصادی، بانکی و گمرکی داشته  و از طرف دیگر امتناع سازندگان معتبر دنیا از قبول سفارش به طور مستقیم، قطع سوییفت و تراکنش های مالی، عدم امکان گشایش اعتبارات بین المللی، بالا رفتن ریسک خرید های خارج از سیستم بانکی و .... از جمله دیگر موانع در مسیر تولید حداکثری و کار با ظرفیت نامی  این واحد تولیدی و صنایع مشابه است.
 آیا براستی زمان تغییر نگرش به حوزه اقتصاد این کشور فرا نرسیده است .

اکنون که شرایط خاص ناشی از ویروس کوید ۱۹ بر جهان حاکم شده است آیا زمان آن فرا نرسیده تا تصمیم گیرندگان و حاکمان این کشور نسبت به ترسیم  نقشه راه توسعه اقتصادی کشور متناسب با منافع ملی و افزایش سهم بازار صادراتی بخصوص در کشورهای همسایه اقدام نمایند.

با تردید امیدواریم که از هم اکنون با توجه به تحولات ایجاد شده در سطح بین المللی و‌ فراهم‌ شدن فرصت خوب برای تعامل در سطح جهانی،  مدیران اجرایی و ارشد تصمیم گیر با بکارگیری نظرات و‌ پیشنهادات کارشناسان اقتصادی مسیر اقتصاد کشور را به راه درست و خوب و  شفافیت هدایت کنند و صنعت و تولید ملی  را از شرایط  و‌ بن بست که در آن قرار گرفته است خارخ نمایند.

ترانه عرفانيان عظيم زاده خسروي

تحصيلات و فعاليت اجتماعي:
عضو خانه صنعت معدن جوانان ایران
فارغ التحصيل رشته اقتصاد از دانشگاه صنعتي شريف ( كارشناسي ارشد)
عضو هيات رئيسه كميته مهندسي و بازرگاني سنديكاي صنعت برق
عضو هيات رئيسه كميته تامين مالي و همكاريهاي مشترك سنديكاي صنعت برق
دبير كميسيون صنعت، معدن تجارت انجمن جوانان كارافرين اتاق بازرگاني تهران

زمينه فعاليت اقتصادي:
نايب رئيس شركت مهندسي و بازرگاني نيرو رامشير
سهامدار عمده كارخانجات كابلسازي ايران ( نماد بايكا)
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 ناکارآمدی‌هایی که بروز آنها چهار سال به تعویق افتاد/ کدام هم‌تیمی‌های موسوی وارد دولت روحانی شدند؟     رئیس‌جمهور: ایران در پی ساخت و خرید واکسن است، اما آمریکایی‌ها کارشکنی کردند     تولید ناخالص داخلی ایران به ۶۲۲ هزار میلیارد تومان رسید     سکته ناقص بورس در مسیر صعود/ وضعیت بورس در ۲ هفته آینده چگونه خواهد بود؟      پروازهای چارتری بلای جان حمل‌ونقل هوایی/ضعف مشهود سازمان هواپیمایی در نظارت     محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می‌شود     مهلت دوباره به مشمولانی که برای دریافت سهام عدالت اقدام نکرده‌اند     جزئیات جدید پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی/ بندپی: ۴۵۰۰میلیارد تومان پرداخت شد