31 فروردین 1400       20آوریل2021        ساعت   
کد خبر : 887878
تاریخ خبر : 1399/09/02 2:32 ب ظ
بورس تهران در روز یکشنبه، دوم آذر؛
اقتصاد وطن: شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۷ هزار و ۶۰۰ واحد، معادل ۰.۵۶ درصد افت کرد و در تراز یک میلیون و ۳۵۸ هزار واحدی به کار خود پایان داد.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:  
|محمد مهدی حاتمی: بورس تهران امروز یک سکته ناقص کرد و پس از ۷ روز کاری متوالی سبزپوشی، قرمزپوش شد. با این همه، بررسی شاخص‌ها و روند‌های بازار نشان می‌دهد که نه تنها این سکته ناقص به معنی نزول بازار نیست، که می‌تواند مقدمه‌ای برای تداوم وضعیت صعودی در بازار سرمایه باشد. این در حالی است که امروز هم مشابه روز گذشته، میزان تراکنش مالی در بازار بسیار بالا بود و به حد و حدود تابستان امسال رسید.

شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۷ هزار و ۶۰۰ واحد، معادل ۰.۵۶ درصد افت کرد و در تراز یک میلیون و ۳۵۸ هزار واحدی به کار خود پایان داد. امروز شاخص کل هم وزن نیز بعد از صعود در ۷ روز کاری متوالی، منفی شد و ۰.۲۳ درصد افت کرد. با این همه، کشاکش عرضه و تقاضا در بازار نشان از آن داشت که هنوز هم تقاضا برای خرید قدرت کافی برای جلوگیری از نزول بازار را دارد، چرا که پایین‌ترین تراز ثبت شده برای شاخص کل در جریان معاملات امروز، یک میلیون و ۳۳۷ هزار واحد بود که با فشار تقاضا در میانه زمان معاملات، جلوی بخشی از نزول شاخص گرفته شد.

پیش بینی افت شاخص در جریان معاملات امروز با رصد تغییرات عرضه و تقاضا در پایان معاملات روز گذشته هم ممکن بود. روز گذشته، در یک ساعات پایانی معاملات عرضه در برخی نماد‌ها شدت گرفت و البته جبران بخشی از نزول‌های پیاپی ماه‌های اخیر در بورس، دیر یا زود کار را به استراحت‌های جزئی هم می‌دهد.

بر این اساس، سیو سود برای خروج از بازار می‌تواند یکی از انگیزه‌های معامله گرانی تلقی شود که امروز در سمت فروش قرار داشتند. هر چه باشد، اما با توجه به تعطیلی دست کم دو هفته‌ای بازار‌ها به دلیل اعمال محدودیت‌های کرونایی، احتمال بازگشت سرمایه به بورس بیش از احتمال ورود آن به دیگر بازار‌های موازی است. از دیگر سو، عدم قفل شدن بازار در صفوف فروش سنگین و به ویژه در مقابل نماد‌های شاخص ساز، نشان می‌دهد که روند صعودی بازار می‌تواند سکته ناقص امروز را هم پشت سر بگذارد.

امروز مجموع ارزش معاملات، همچون روز شنبه، بسیار بالا بود و به حدود ۲۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید که نشان می‌دهد بازار سرمایه وارد فازی متفاوت از ماه‌های گذشته شده است. بر این اساس، مجموع ارزش معاملات در بورس به حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان و مجموع ارزش معاملات در فرابورس نیز به حدود ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

نماد‌های «فارس»، «فولاد» و «شستا» امروز بیشترین تاثیر منفی را بر روند تغییرات نماگر اصلی بازار سرمایه داشتند و این در حالی بود که نماد‌های «فملی»، «کچاد» و «شپنا»، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بر جای گذاشتند. بیشترین حجم تقاضا امروز به نماد‌های «شپنا»، «وتجارت» و «ولپارس» اختصاص داشت و بیشترین حجم عرضه نیز به نماد‌های «وسخراج»، «کفپارس» و «وسخراش» تعلق داشت. بررسی نماد‌هایی با بیشترین حجم عرضه نشان می‌دهد که کفه عرضه هنوز نتوانسته بر کفه تقاضا سنگینی کند و این موضوع، امیدواری برای تداوم رشد شاخص را بالا می‌برد.

امروز همچنین بیشترین میزان تغییر مالکیت سهام از سمت حقیقی به حقوقی در نماد‌های «خودرو»، «وبملت» و «ونوین» ثبت شد و بیشترین میزان تغییر مالکیت سهام از سمت حقوقی به حقیقی نیز به نماد‌های «وتجارت»، «وپارس» و «شپنا» اختصاص داشت.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 ادامه بلاتکلیفی مدیریتی در فولاد مبارکه     قاضی‌زاده: زمان «اقدام در برابر اقدام» در قبال غربی‌هاست     تعطیلی ۱۰ موسسه پایان نامه فروشی/ نحوه برخورد با متقلبان علمی      وعده قالیباف به تلفیق درباره بودجه/ مجلس بودجه را واقعی می‌کند     صادرات گاز به کویت، فرصتی که سوخت     ناکارآمدی‌هایی که بروز آنها چهار سال به تعویق افتاد/ کدام هم‌تیمی‌های موسوی وارد دولت روحانی شدند؟     رئیس‌جمهور: ایران در پی ساخت و خرید واکسن است، اما آمریکایی‌ها کارشکنی کردند     تولید ناخالص داخلی ایران به ۶۲۲ هزار میلیارد تومان رسید