4 بهمن 1399       23ژانویه2021        ساعت   
کد خبر : 897998
تاریخ خبر : 1399/10/08 2:52 ب ظ
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران :
اقتصاد وطن: دکتر امیرحسین نادری ، مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در گفت‌ وگو با چیلان ، اظهار داشت : در حال حاضر، به دلیل قیمت فوق‌العاده جذاب فولاد صادراتی ، یک فرصت طلایی برای شرکت‌ها ، دولت و اقتصاد ایران وجود دارد و این طور نیست که این فرصت همیشگی باشد. با ساماندهی بازار داخلی و مدیریت زنجیره توزیع ، صادرات فولاد می‌تواند نیازهای ارزی شرکت‌ها و دولت را در شرایط تحریم تأمین کند.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در مورد نگاه به آمایش سرزمین در سرمایه‌ گذاری‌های صنعت فولاد گفت : اساساً از آنجا که صنعت فولاد ، یک صنعت آب‌ بر است ، فولادهای تجاری در کنارهای آب ‌های آزاد و فولادهای تخصصی و با کیفیت بالا در داخل کشور باید تولید شوند. با این وجود ، یک مسأله بسیار مهم در کشور، نگاه محرومیت‌ زدایی است. به‌عنوان مثال ، جایابی اقتصادی طرح‌های هفت‌گانه فولادی مناسب نیست ، اما از حیث محرومیت‌زدایی و توزیع عادلانه ثروت ، این طرح‌ها در بهترین مناطق قرار دارند. توزیع عادلانه ثروت و مسائل اجتماعی بسیار مهم است و مردم نجیب مناطقی که این طرح‌ها در آن قرار گرفته ، شایسته این توجه و چنین سرمایه ‌گذاری‌هایی هستند و در این سرمایه‌گذاری‌ها به توسعه متوازن جغرافیایی توجه شده است.

دکتر نادری ادامه داد : طرح‌ های هفت ‌گانه از آنجا که ممکن است مشکل دسترسی به مواد اولیه داشته باشند ، تدابیری اتخاذ شده تا گریدهای بالاتر از فولاد تجاری تولید کنند تا در صورتی که با ظرفیت پایین ‌تر نیز کار کنند ، محصولات گران ‌قیمت ‌تری بفروشند و حاشیه سود خوبی داشته باشند. به‌عنوان مثال ، در فولاد میانه و فولاد قائنات ، گوگردزدایی نیز پیش ‌بینی شده است.

یک واحد جدید در شرکت ملی فولاد با مسئولیت بومی‌سازی

نادری در مورد بومی‌سازی در صنعت فولاد گفت : توانمندسازی مجموعه‌های داخلی که در زمینه بومی‌سازی کار می‌کنند ، یکی از مهم ‌ترین مواردی است که در حال حاضر شرکت ملی فولاد ایران دنبال می‌کند. در آغاز مسئولیتم دراین  شرکت ، یک واحد جدید به نام «مدیریت توانمندسازی داخلی و بومی‌سازی» ایجاد کردیم و این واحد هم‌ اکنون بسیار فعال است. بومی‌ سازی ریخته‌ گری مهم ‌ترین برنامه بومی ‌سازی در شرکت ملی فولاد است و در کل بومی ‌سازی در تمام حوزه‌هایی که پیش از این خارجی‌ها در آن فعال بودند و سپس در دوره تحریم برای کشور محدودیت ایجاد کردند ، در دستور کار شرکت ملی فولاد ایران قرار دارد.

 

وی با ذکر جزئیات بومی ‌سازی در مجتمع فولاد قائنات بیان کرد : در فولاد قائنات دو مورد از تجهیزاتی که قرار بود توسط آلمان و اسپانیا تأمین شود ، بومی ‌سازی کردیم و اگر فرآیند بومی‌ سازی در مسیر راه ‌اندازی فولاد قائنات طی نمی‌شد ، راه‌اندازی این مجتمع غیرممکن می‌شد.

زمان راه‌اندازی فولاد قائنات

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران خبر داد که واحد احیای مستقیم فولاد قائنات ، در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد و واحد فولادسازی این مجتمع نیز در اواخر سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی خواهد شد.

دکتر نادری گفت : در حال حاضر ۸۰۰ نفر در مرحله ساخت واحد احیای مستقیم فولاد قائنات و واحد فولادسازی این مجتمع ، به ‌صورت مستقیم مشغول به کار هستند. برنامه استخدام فولاد قائنات نیز در دست انجام است که در این برنامه بومی ‌گزینی و شایسته ‌سالاری ، اکیداً مورد توجه خواهد بود. راه‌ اندازی فولاد قائنات یک اتفاق بسیار مبارک است که پس از ۱۲ سال به انجام می‌رسد و این مجتمع نقش مهمی در توسعه این منطقه در استان خراسان جنوبی خواهد داشت. سیاست بومی‌ گزینی و  استفاده از نیروهای نخبه بومی ، در این مجتمع رعایت خواهد شد تا مردم نجیب این منطقه ، از مواهب این طرح صنعتی بهره ‌مند شوند.

فرصت طلایی صادرات فولاد

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با یادآوری شرایط خوب بازار جهانی فولاد ، تأکید کرد : در حال حاضر، به دلیل قیمت فوق‌العاده جذاب فولاد صادراتی ، یک فرصت طلایی برای شرکت‌ها ، دولت و اقتصاد ایران وجود دارد و این طور نیست که این فرصت همیشگی باشد. با ساماندهی بازار داخلی و مدیریت زنجیره توزیع ، صادرات فولاد می‌تواند نیازهای ارزی شرکت‌ها و دولت را در شرایط تحریم تأمین کند.

وی در پایان گفت : اقبال مردم به بورس که فرصت‌های نوین تأمین مالی نظیر انتشار اوراق را در اختیار شرکت‌های فولادی قرار داده ، تفاوت نرخ ارزهای خارجی و ریال که برای صادرات مزیت ایجاد کرده و قیمت فوق‌العاده فولاد صادراتی ، فرصت ‌هایی است که در حال حاضر وجود دارد و باید به نحو شایسته مورد بهره‌ برداری قرار گیرد. در کنار این موارد ، بخش خصوصی توانمند نیز وجود دارد که به ‌واسطه بازار سرمایه ، قدرت این بخش مضاعف نیز شده است. در حال حاضر، از جمیع این موارد می ‌توان برای توسعه صنعت فولاد استفاده کرد.

منبع: شمانیوز
 

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 ناکارآمدی‌هایی که بروز آنها چهار سال به تعویق افتاد/ کدام هم‌تیمی‌های موسوی وارد دولت روحانی شدند؟     رئیس‌جمهور: ایران در پی ساخت و خرید واکسن است، اما آمریکایی‌ها کارشکنی کردند     تولید ناخالص داخلی ایران به ۶۲۲ هزار میلیارد تومان رسید     سکته ناقص بورس در مسیر صعود/ وضعیت بورس در ۲ هفته آینده چگونه خواهد بود؟      پروازهای چارتری بلای جان حمل‌ونقل هوایی/ضعف مشهود سازمان هواپیمایی در نظارت     محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد رفع می‌شود     مهلت دوباره به مشمولانی که برای دریافت سهام عدالت اقدام نکرده‌اند     جزئیات جدید پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی/ بندپی: ۴۵۰۰میلیارد تومان پرداخت شد