3 تیر 1400       24ژوئن2021        ساعت   
کد خبر : 898402
تاریخ خبر : 1400/03/13 9:40 ق ظ
اقتصاد وطن: بر اساس بررسی رویترز، 13 عضو اوپک در ماه می روزانه 25.52 میلیون بشکه نفت تولید کردند. این رقم 280 هزار بشکه نفت در روز از ماه آوریل بیشتر است.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:  
 به نقل از رویترز، از آنجاییکه سازمان اوپک توافق کردند تا بر اساس توافق با هم پیمانانشان، افزایش تولید داشته باشند، میزان تولید این سازمان در ماه می بالا رفت.

اما کاهش صادرات ایران و کاهش داوطلبانه اعضای آفریقایی این گروه، این افزایش را محدود کرد.

بر اساس بررسی رویترز، 13 عضو اوپک در ماه می روزانه 25.52 میلیون بشکه نفت تولید کردند. این رقم 280 هزار بشکه نفت در روز از ماه آوریل بیشتر است.

تولید این سازمان از ژوئن 2020 به جز ماه فوریه، هر ماه افزایش یافته است.

با امید به بهبود تقاضا در جهان، اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس تصمیم گرفتند از ابتدای ماه می، افزایش تولید داشته باشند.

این گروه دیروز دیدار کردند و توافق شد تا برنامه افزایش تولید خود را ادامه دهند.

توافق اوپک پلاس به اوپک اجازه می داد تا در ماه می روزانه 277 هزار بشکه در روز به تولید خود بیفزاید بعلاوه عربستان هم متعهد شده بود تا 250 هزار بشکه نفت در روز به عنوان بخشی از برنامه افزایشی تدریجی تولید خود و جبران کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه اش در ماه های فوریه، مارس و آوریل، افزایش تولید داشته باشد.

اما کاهش تولید کشورهای دیگر، این اقدامات را جبران کرده و هنوز میزان تولید این گروه کمتر از میزان توافق است.

میزان پایبندی اوپک پلاسی ها به توافق  کاهش تولید در ماه می 122 درصد و در ماه آوریل 123 درصد بود.

بیشترین افزایش در ماه می متعلق به عربستان با 340 هزار بشکه در روز بوده است.

عراق، دومین کشوری است که بیشترین افزایش را به خود اختصاص داده است. این کشور 70 هزار بشکه در روز بیش از سهمیه خود افزایش تولید داشته است.

به نوشته این گزارش، ایران که در نظر دارد علی رغم تحریم های آمریکا میزان صادرات خود را افزایش دهد، در ماه می به علت تقاضای کمتر در چین، صادرات کمتری داشته است.

به گزارش فارس، اوپک پلاس توافق کردند تا برنامه افزایش تدریجی موجود برای تولید نفت را ادامه دهند، زیرا میان بهبود تقاضا و احتمال افزایش عرضه ایران توازن وجود دارد.

به نوشته رویترز، از آنجایی که پیش بینی می‌شد تقاضا افزایش یابد، کشورهای عضو اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس در ماه آوریل تصمیم گرفتند تا در بازه ماه می تا جولای، 2.1 میلیون بشکه در روز به میزان تولید خود بیفزایند.

از زمان این تصمیم، قیمت نفت افزایش یافته و تا این زمان از سال جاری بیش از 30 درصد تقویت شده است. با این حال، احتمال بازگشت نفت ایران روند افزایشی را تاحدی محدود کرد.

دیروز قیمت نفت به بالای 71 دلار در هر بشکه رسید.

لوئیس دیکسون، تحلیلگر بازار نفت در موسسه ریستارد انرژی گفت: «قیمت نفت امروز افزایش یافت زیرا بازار به میزان زیادی در مورد اینکه تقاضا به انتهای کانال روند بهبود از چین تا آمریکا می رسد، مطمئن است.»

به گفته منابع آگاه در اوپک پلاس، کارشناسان این گروه، با توجه به روند بهبود جهان در کنترل همه گیری کرونا، پیش بینی‌های قبلی برای یک جهش قابل توجه  6 میلیون بشکه‌ای (روزانه) برای تقاضای نفت در سال 2021 را تایید کردند.

اوپک پلاس، سال گذشته با سقوط تقاضا به هنگام شیوع کرونا، میزان تولید خود را روزانه 9.7 میلیون بشکه کاهش داد که رکوردی بی‌سابقه محسوب می‌شد.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 حکم افساد فی‌الارض برای همکاری کنندگان با اقدامات کشورهای متخاصم علیه امنیت و منافع ملی     بازخوانی عواقب ناهماهنگی تیم اقتصادی در دولت‌های گذشته/ راهکار‌ شکل‌گیری دولت هماهنگ و تصمیم‌گیر      مجلس تمام ظرفیت خود را برای همکاری با دولت منتخب به میدان می‌آورد     سیاست ایران، رفع کامل تحریم است/ از آمریکا تضمین خواهیم گرفت      جزئیات طرح نمایندگان برای برگزاری مجازی جلسات علنی مجلس      نیمی از مطالبات ارزی دولت از یک وزراتخانه بود!/ امیدواریم ساختارها در دولت جدید اصلاح شود     قالیباف: با وجود گلایه‌مندی‌ها و ناکارآمدی ها مردم افتخار آفریدند     شکست سنگین «دار و دسته تحریمی‌ها» در انتخابات 1400/ مردم ایران به کمپین «رای بی رای» نه گفتند