3 تیر 1400       24ژوئن2021        ساعت   
اقتصاد وطن: مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با تشریح آخرین وضعیت تخلیه و بارگیری کالای اساسی در بندر امام (ره)، گفت: ۷۰۰ هزار تن کالای اساسی آماده خروج از بندر است.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:  

 

عادل دریس اظهار کرد: کل عملیات تخلیه و بارگیری تا روز 16 خرداد در مجتمع بندری امام خمینی (ره) و صنایع همجوار، 9 میلیون و 66 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد:  از این میزان تخلیه و بارگیری شده، در زمان حاضر  3 میلیون و 445 هزار تن کالای اساسی در بندر امام است. از این میزان 2 میلیون و 720 هزار تن کالای اساسی از بندر خارج و وارد کشور شده است.

وی با بیان این‌که موجودی کالای اساسی بندر 3 میلیون و 565 هزار تن در بندر امام است، اظهار کرد:‌  بر این اساس گندم ‌122 هزار تن، ذرت  یک میلیون و 680 هزار تن،  جو 310 هزار تن، دانه‌های روغنی 550 هزار تن، کنجاله 634 هزار تن ، شکر 105 هزار تن، برنج 7 هزار تن و روغن خوراکی  156 هزار تن است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با یادآوری این‌که به طور متوسط عمده کالای اساسی و نهاده‌های دامی از طریق بندر امام وارد کشور می‌شود، گفت: به‌طور متوسط همواره  2.2 تا 2.5 میلیون تن کالای اساسی در بندر داشته‌ایم و مازاد بر آن که الان موجود است که باید برای ورود به کشور سریع‌تر تشریفات گمرکی انجام شود.

دریس با اشاره به برگزاری جلسه دیروز  با مدیران استانی مرتبط از قبیل، پایانه‌ها، گمرک، پشتیبانی امور دام، بازرگانی برای پیگیری مصوبات تسریع در روند خروج کالای اساسی از بندر، اضافه کرد:‌ بیش از 700 هزار تن کالا تمام فرآیندهای کمرکی انجام شده و ماده بارگیری برای ورود به کشور است. با فرآیندی که در حمل‌ونقل جاده‌ای داشته‌اند کارهایی در حال انجام کارهایی برای تسریع امور هستند. از ما خواسته‌اند بازه معطلی کامیون‌ها در بندر را به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: بخشی از این مشکل به ما و گمرک مربوط است. در این راستا تمهیداتی دیده شد؛ از جمله این‌که تمام  باسکول‌ها و انبارها به گمرک و بندر لینک شوند تا کامیون‌ها معطل نشوند. از سوی دیگر نیروهای کشیک دیتا بیشتر شود تا فرآیند خروج سهل‌تر شود.

وی اظهار کرد:‌ پایانه‌ها هم تعداد کامیون‌ها را افزایش داد،‌ هفته گذشته  1200 تا1500 دستگاه کامیون در روز داشتیم که طی دو روز اخیر به 1600 کامیون افزایش یافته است. درخواست کرده‌ایم تعداد کامیون‌ها را به بالای   2000 دستگاه افزایش دهند تا به این ترتیب فرآیند  خروج کالا از فرآیند تخلیه پیشی بگیرد. در این صورت در بندر مازاد بار خواهیم داشت.

وی بیان کرد: قرار شد سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای کامیون‌ها فراخوان عمومی داده و آنها را به بندر امام برای حمل کالای اساسی به داخل کشور سوق دهد. همچنین جلسه‌ای با راه‌آهن داشتیم که اعلام کردیم ظرفیت خوبی برای حمل ریلی بالای 250 واگن (بارگیری در روز) داریم.

مقام مسئول سازمان بنادر و دریانوردی گفت:  الان زیر 100 واگن برای کالای اساسی بارگیری می‌شود. در همین جلسه  از مدیران پشتیبانی امور دام خواسته شد از صاحبان کالا بخواهند با بخش ریلی وارد قرارداد شوند.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 حکم افساد فی‌الارض برای همکاری کنندگان با اقدامات کشورهای متخاصم علیه امنیت و منافع ملی     بازخوانی عواقب ناهماهنگی تیم اقتصادی در دولت‌های گذشته/ راهکار‌ شکل‌گیری دولت هماهنگ و تصمیم‌گیر      مجلس تمام ظرفیت خود را برای همکاری با دولت منتخب به میدان می‌آورد     سیاست ایران، رفع کامل تحریم است/ از آمریکا تضمین خواهیم گرفت      جزئیات طرح نمایندگان برای برگزاری مجازی جلسات علنی مجلس      نیمی از مطالبات ارزی دولت از یک وزراتخانه بود!/ امیدواریم ساختارها در دولت جدید اصلاح شود     قالیباف: با وجود گلایه‌مندی‌ها و ناکارآمدی ها مردم افتخار آفریدند     شکست سنگین «دار و دسته تحریمی‌ها» در انتخابات 1400/ مردم ایران به کمپین «رای بی رای» نه گفتند