11 آذر 1400       2دسامبر2021        ساعت   
اقتصاد وطن: وزیر خارجه ترکیه گفت که تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه است و آن‌هایی که تحریم‌ها را اعمال کردند باید بردارند و امیدوارم مذاکرات در وین به نتیجه برسد.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:    «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه که به دعوت همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده، پیش از ظهر امروز (دوشنبه) ضمن دیدار با حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک حضور یافت.

وزیر خارجه ترکیه در ابتدای این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران و قدردانی از امیرعبداللهیان برای میزبانی گرم، با دولت و ملت ایران در پی زلزله روز گذشته در استان هرمزگان ابراز همدردی کرد.

چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: ترکیه همواره در کنار برادر خود آماده است هرگونه خدمات را ارائه دهد. همانطور که آقای امیرعبداللهیان گفت ما توسعه همکاری‌ها را در همه حوزه‌‌ها بازبینی کردیم و در عین حال امروز با برادرم حسین بین هیأت‌ها برای آماده سازی هفتیمن شورای عالی همکاری دو کشور صحبت کردیم و براساس پیشنهاد طرف ایرانی، نقشه راه بلندمدت بین دو کشور آماده سازی می‌شود و در حاشیه برگزاری این شورا به امضا می‌رسد.

وی بیان کرد: اسناد مختلف درباره مهاجرت غیرقانونی، قاچاق و بقیه مسائل مرزی مورد گفت‌‌وگو قرار گرفت.

وی همچنین گفت که تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه است و آن‌هایی که تحریم‌ها را اعمال کردند باید بردارند. امیدوارم مذاکرات در وین به نتیجه مثبت برسد.

چاووش اوغلو افزود: ما طرفدار ثبات در عراق هستیم و حمله‌ای که نسبت به نخست وزیر عراق صورت گرفت را محکوم کردیم. درباره سوریه نیز امیدواریم در سطوح عالی نشست‌هایی را برگزار کنیم. درباره افغانستان و ثبات آن با ایران همسو هستیم. از وضعیت افغانستان و وضعیت انسانی در این کشور نگرانی‌های زیادی داریم و معتقدیم ایجاد یک حکومت فراگیر می‌تواند راه‌حل باشد. 

وزیر خارجه ترکیه گفت: آماده همکاری درباره افغانستان هستیم. می‌خواهیم همکاری بین‌المللی را با ایران توسعه دهیم.

وی شعر خانه دوست سهراب سپهری را مورد اشاره قرار داد و گفت: همواره خانه دوست را در تهران دیدم و خودم را در خانه خود دیدم.

وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به سؤالی درباره  مبنی بر این‌‌که هفته گذشته مسیر ترانزیتی ترکیه به امارات از طریق ایران راه‌اندازی شد و اینکه آیا ایران و ترکیه برای چنین همکاری‌های سه جانبه در سندی که در حال تدوین است برنامه مشخصی دارند و آیا این پروژه‌ها می‌تواند شامل افغانستان و دیگر کشورها در منطقه بشود؟ گفت‌: در پروژه‌هایی که به تقویت اقتصاد منطقه کمک کند حضور داریم. 

وی درباره سفرش به بیروت بعد از تهران و ارتباط این سفر با سفرش به ایران نیز گفت:‌در لبنان دولت جدیدی شکل گرفت و دو ماه پیش تصمیم گرفتیم در پی دعوت به عمل آمده از سوی وزیر خارجه و نخست وزیر لبنان این سفر انجام می‌شود.

وزیر خارجه ترکیه درباره سفر اردوغان به تهران هم گفت: تا پیش از پایان سال میلادی این سفر انجام می‌شود و باید آمادگی‌های لازم را انجام دهیم. در ایران و ترکیه دولت‌های نتیجه گرا بر سر کار هستند و این سفر صرفا برای یک دیدار نیست، بلکه برای شتاب به روابط دو کشور نشست شورای عالی دو کشور برگزار می‌شود.

چاووش اوغلو خاطرنشان کرد:‌ اسناد زیادی باید امضا شود و این اسناد باید بازبینی شود و نقشه راه را مشخص کنیم. هر دو طرف دیپلمات‌های مجربی دارند و ان‌شاءالله در کوتاهترین زمان ممکن این تاریخ را نهایی می‌کنیم.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
 جشنواره بالن
جشنواره بالن
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 تاکید دوباره مجلس بر رسمیت "برگ سبز خودرو" و عدم نیاز به ثبت در دفاتر اسناد رسمی     حضور رئیس جمهور در تجمع خانواده بیماران SMA در مقابل خانه ملت     حسینی: تصمیم‌گیری‌های دولت سیزدهم در اتاق‌ بسته نیست/آیت‌الله علم‌الهدی: مردم باید طعم خدمت را حس کنند     لباس ویرانی را از تن این برج‌ها درآورید     قالیباف: مشکل بیکاری امروز مهم تر از بحث معیشت مردم است     اسامی موسسات مجاز و فاقد اعتبار اعزام دانشجو به روز رسانی شد     نامه دولت به مجلس درباره طرح فضای مجازی     آمادگی بغداد برای پرداخت بدهی‌های ایران