11 آذر 1400       2دسامبر2021        ساعت   
اقتصاد وطن: مدیرعامل شرکت تولیدکننده لبنیات با بیان اینکه برای تولید باید ارز تک نرخی شده و شرایط برای سرمایه گذاران فراهم شود، گفت: در حوزه صنایع لبنی بر تحریم ها غلبه کردیم و نتوانست مانع تولید شود.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:   غلام‌علی سلیمانی، ‌در بازدید اصحاب رسانه از کارخانجات تولیدی لبنیات، ارز چند نرخی را مشکل عمده تولید کنندگان عنوان کرد و افزود: از سال‌های گذشته وجود چند نرخ ارز به ضرر تولید کنندگان تمام شده و مانع بزرگی در برابر تولید بوده است.

مدیرعامل کاله‌ با تاکید بر ضرورت توجه به ارز تک نرخی ‌گفت: باید شرایط را برای سرمایه گذاران بزرگ فراهم کرد زیرا تنها تولید و صادرات می تواند مانع بالا رفتن ارزش دلار در برابر ریال باشد، و البته رسانه ها هم می توانند با انعکاس واقعیت ها بازوی کمکی برای تولید کنندگان باشند.

 سلیمانی که در جریان بازدید خبرنگاران از پالایشگاه شیر کاله در سعید آباد صحبت می کرد، گفت: امروز از شیر دهها نمونه فراورده جدید به دست می آید و راه اندازی پالایشگاه شیر به اقتصاد کشور کمک می کند.

به گفته این مسئول، هر کدام از اجزای شیر از لاکتوز، کلسیم گرفته تا پروتیین و پودر پفک سازی، ارزش افزوده دهها برابر به شیر اضافه می کند و ارز آوری آن را بیشتر می کند.

سلیمانی که شرکت لبنی کاله را در سال 1370 به عنوان یکی از شرکت های سولیکو تاسیس کرده اکنون دارای 40 شرکت و 20 کارخانه است و آنطور که خودش می گوید هر ماه یک کارخانه جدید ایجاد می کند.

پالایشگاه شیر که در منطقه سعید آباد منطقه شهریار دایر شده ظرفیت تجزیه و فراوری 5 میلیون شیر در روز را دارد که اکنون با راه اندازی فاز نخست آن روزانه 1.2 میلیون لیتر شیر در این مکان تجزیه و چربی و خامه آن گرفته می شود پس از آن نوبت به فراورده های بسیار مهم مانند استخراج پروتئین، کازئین، کلسیم، مواد معدنی و غیره می رسد که هر کدام از اینها در محصولات مهمی مانند غذای کودک و مواد تغذیه ای ورزشکاران استفاده می شود، بیش از 40 نوع پنیر ساخته می شود که عمدتا صادراتی است.

به گفته سلیمانی ارزآوری اصلی شیر پس از تجزیه این ترکیبات است که در سالیان گذشته به آن بی توجهی شده و به چند فراورده اصلی نظیر، ماست، پنیر، کره و خامه و دوغ اکتفا شده است.

مدیرعامل کارخانه کاله گفت: محصولات کاله به ارزش 300 میلیون دلار صادر می شود که راه اندازی پالایشگاه های شیر می تواند ارزش این صادرات را به 2 میلیارد دلار برساند و بیشترین ارزآوری را پس از کارخانه های پتروشیمی برای کشور داشته باشد.

وی درباره نقش پالایشگاه های شیر گفت: ظرفیت تولید کره را در کشور تا 200 تن بالا می برد و علاوه بر خودکفایی صادر کننده هم می شویم.

سلیمانی افزود: برای پالایشگاه سعید آباد 6000 میلیارد هزینه شده که 50 درصد پیشرفت داشته است.

وی این راهم گفت که تحریم ها اگرچه هزینه های تولید را افزایش داده اما نتوانسته مانعی در برابر تولید باشد، تمام دستگا ه های لازم را از کشورهای مختلف و به روش های خاص وارد کرده است.

مشاهدات خبرنگار فارس حاکی است دستگا ه ها و تجهیزات پیشرفته در این مکان که عمدتا برای راه‌اندازی بخش تولید غذای کودک بود از کشورهای اروپایی وارد شده اما هنوز نصب نشده است.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
 جشنواره بالن
جشنواره بالن
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 تاکید دوباره مجلس بر رسمیت "برگ سبز خودرو" و عدم نیاز به ثبت در دفاتر اسناد رسمی     حضور رئیس جمهور در تجمع خانواده بیماران SMA در مقابل خانه ملت     حسینی: تصمیم‌گیری‌های دولت سیزدهم در اتاق‌ بسته نیست/آیت‌الله علم‌الهدی: مردم باید طعم خدمت را حس کنند     لباس ویرانی را از تن این برج‌ها درآورید     قالیباف: مشکل بیکاری امروز مهم تر از بحث معیشت مردم است     اسامی موسسات مجاز و فاقد اعتبار اعزام دانشجو به روز رسانی شد     نامه دولت به مجلس درباره طرح فضای مجازی     آمادگی بغداد برای پرداخت بدهی‌های ایران