11 آذر 1400       2دسامبر2021        ساعت   
کد خبر : 899617
تاریخ خبر : 1400/08/29 9:16 ق ظ
اقتصاد وطن: بی توجهی به مدیریت جامع حوزه آبخیز و آبخیزداری از مهمترین دلایل کمبود آب در اصفهان و خشک شدن رودخانه زاینده رود است که باید به این مساله اهتمام جدی شود.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:  ایران به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک در طی چند سال گذشته با بحران کم آبی و خشکسالی مواجه شده است و یکی از این مناطق فلات مرکزی ایران به خصوص اصفهان و رودخانه زاینده رود بوده است.

رودخانه زاینده رود که به آن زنده رود گویند در بالادست استان یزد واقع شده است و به عنوان بزرگترین رودخانه واقع در منطقه مرکزی ایران از گذشته های دور دارای نقش مهم و حیاتی در شکل گیری شهرها و روستاهای مختلف و تامین آب در ناحیه مرکزی ایران بوده است. در حال حاضر نیز این رودخانه به عنوان مهمترین منبع تامین آب حوزه فلات مرکزی محسوب می شود به طوری که تامین آب شرب قریب به 5 میلیون نفر از ساکنان این منطقه در چهار استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد  و مرکزی و همچنین تامین آب صنایع بزرگ ملی و کشاورزی این منطقه را تامین می کند. از این رو می توان این رودخانه را یکی از منابع آبی با ارزش کشور محسوب کرد.

در واقع اصفهان یک کلان شهر در حوضه رودخانه زاینده رود است که مواردی از قبیل اقلیم، موقعیت، پیشرفت صنعتی و غیره سبب جذب جمعیتی مهاجر به منطقه شده است که کمبود شدید آب را به دنبال داشته است،  این امر در کنار مجموعه تصمیمات و برنامه ریزی های موفق و ناموفقی که در طی سال های گذشته اخذ شده، شرایطی را به وجود آورده که بیش از هر زمانی اوضاع و بحران کم آبی کشور به تصمیمات صحیح در زمینه مدیریت پیوسته و یکپارچه منابع احتیاج دارد تا از این بحران گذر کند.

در این باره علی طالبی رئیس انجمن علمی آبخیزداری با تاکید بر ضرورت  اتخاذ مدیریت جامع و یکپارچه در حوزه آبخیز زاینده رود معتقد است: تغییر و تحولاتی که نیم قرن اخیر در حوزه زاینده رود به وقوع پیوسته است، ضمن برهم زدن نظام سنتی بهره برداری از این رودخانه، مشکلات و چالش های بسیاری را در مدیریت منابع آب به وجود آورده است جهت بیرون رفتن از این وضعیت رویکردهای اساسی وجود دارد که باید از طومار شیخ بهایی که برای حوزه آبخیز زاینده رود طراحی شده بود استفاده نمود و با بکارگیری این دانش سنتی و با ارزش (طومار شیخ بهایی) می توان به مدیریت جامع، یکپارچه و بهم پیوسته در حوزه آبخیز دست یافت و باید توجه داشت در مدیریت و اجرای برنامه های در جهت توسعه و پایداری حوزه آبخیز، مرز استانی مانع از این اهداف باارزش نشود و باید دیدگاه جامع به منابع طبیعی کشور داشت.

به گفته رئیس انجمن آبخیزداری جهت رفع مشکل کمبود آب، که خود به تنهایی یک معضل اساسی در چند سال اخیر مطرح شده است، ضروری است در اقدامی اساسی و قدرتمند، ابتدا به برداشت های غیرقانونی خاتمه داده شود؛ و همچنین با توجه به مشکلات مطرح شده و بهره برداری شدید و الگوی مصرف نادرست، برای مقابله با این بحران، اتخاذ تصمیمات مبتنی بر مدیریت ریسک و پذیرفتن شرایط طبیعی همچون کمبود آب و افزایش بهره وری و اصلاح الگوی کشت ضروری است.

آبخیزداری؛ تنها راه عملی نجات رودخانه زاینده رود

همچنین  سیدحسین سیدحسینی کارشناس آبخیزداری نیز معتقد است:  تنها راه عملی برای نجات از وضعیت بحرانی رودخانه زاینده رود اجرای سه رویکرد آبخیزداری در حوزه های آبخیز طبیعی، حوزه های شهری و حوزه های روستایی وابسته به آب زاینده رود است. اجرای این طرح ها با توجه به عرصه های وسیع و از سوی دیگر محدودیت ها تنها در بخش دولتی، در صورت همکاری و مشارکت دستگاه های دولتی، غیردولتی و مردم به سه شکل مدیریتی مذکور قابل اجرا خواهد بود.

به گفته این کارشناس آبخیزداری، بخش اعظم آب ورودی به زاینده رود از حوزه های طبیعی می باشد که تنها 20 درصد از آب استحصالی از این حوزه ها وارد زاینده رود می شود که در صورت اجرای عملیات آبخیزداری، 20 درصد آب ورودی به زاینده رود به حدود 70 درصد افزایش خواهد یافت که همین مقدار موجب احیای زاینده رود خواهد شد.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
 جشنواره بالن
جشنواره بالن
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 تاکید دوباره مجلس بر رسمیت "برگ سبز خودرو" و عدم نیاز به ثبت در دفاتر اسناد رسمی     حضور رئیس جمهور در تجمع خانواده بیماران SMA در مقابل خانه ملت     حسینی: تصمیم‌گیری‌های دولت سیزدهم در اتاق‌ بسته نیست/آیت‌الله علم‌الهدی: مردم باید طعم خدمت را حس کنند     لباس ویرانی را از تن این برج‌ها درآورید     قالیباف: مشکل بیکاری امروز مهم تر از بحث معیشت مردم است     اسامی موسسات مجاز و فاقد اعتبار اعزام دانشجو به روز رسانی شد     نامه دولت به مجلس درباره طرح فضای مجازی     آمادگی بغداد برای پرداخت بدهی‌های ایران