11 آذر 1400       2دسامبر2021        ساعت   
اقتصاد وطن: طبق پیش نویس پیشنهادی گمرک برای ترخیص خودروهای خارجی مانده در گمرکات، خودروهای با ارزش بیش از 40 هزار دلار نیز با سود بازرگانی 40 درصدی قابلیت ترخیص پیدا می‌کنند.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:    پیش نویس پیشنهادی ترخیص حدود ۲۲۵۰ خودروی خارجی رسوبی در گمرکات کشور از سوی گمرک تدوین و به وزارت اقتصاد ارسال شد.

اخیرا رئیس جمهور در بازدید از استان‌های جنوبی کشور خواستار رسیدگی و تسریع در تعیین تکلیف خودروها و کالاهای مانده در گمرکات و انبارهای اموال تملیکی شده بود.

در این پیش نویس ۶ بند و شرط گذاشته شده تا در صورت تصویب هیات وزیران امکان ترخیص آنها فراهم شود.

در این پیشنهاد آمده است:‌ ۱- ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ۹۷.۱۰.۱۶، دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری – صنعتی یا مناطق ویژۀ اقتصادی می‌باشند، بصورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشاء ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع می‌باشد. کلیۀ ثبت سفارشات قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو می‌شود.

تبصره – خودروهایی که تا تاریخ ۹۷.۱۰.۱۶ دارای قبض انبار بوده و با رویۀ بانکی تأمین ارز گردیده‌اند با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانۀ نیما در روز ترخیص، با ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص می‌باشند. هرنوع تخصیص ارز جدید برای این ثبت سفارش‌ها ممنوع است.

۲- خودروهای با ارزش بیش از چهل هزار دلار با محاسبه و پرداخت چهل واحد درصد سود بازرگانی، مازاد بر مأخذ حقوق ورودی مندرج در کتاب مقررات صادرات و واردات براساس شرایط بند۱ این تصویب نامه قابل ثبت سفارش و ترخیص می‌باشند.

۳- ترخیص خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی امکان پذیر نبوده و مشمول مقررات این تصویب نامه نمی‌باشند.

تبصره ۱– خودروهای سواری مربوط به جانبازان، موضوع تصویب نامۀ شمارۀ ۲۰۴۴۰۸/ت۴۱۷۱۷ه مورخ ۸۷.۱۱.۷ و اصلاحات بعدی آن، که تا قبل از صدور تصویب نامه شمارۀ ۷۰۴۴۱/ت۵۱۰۴۰ ه مورخ ۹۳.۶.۲۳، با ثبت سفارش وارد کشور شده اند از حکم این بند مستثنی هستند.

تبصره ۲– ترخیص خودروهای سواری، بدون الزام به رعایت محدودیت حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی، که تا تاریخ ۹۷.۵.۳۱ برای آنها توسط سازمان های مناطق آزاد تجاری – صنعتی قبض انبار صادر شده است، با رعایت مقررات مناطق مزبور و رعایت نامه شماره ۶۹۱۳۴/۳۶۹۲۵ مورخ ۹۸.۶.۵ معاونت حقوقی ریاست جمهوری حسب مورد، برای شماره‌گذاری و تردد در محدوده مجاز تعیین شده برای مناطق، مجاز می‌باشد.

۴- انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی که رأی قطعی منع پیگرد یا برائت آنها از سوی مراجع رسیدگی کننده صادر می‌گردد، مشمول قید زمانی برای ترخیص نبوده و با رعایت سایر مقررات، ترخیص آنها بلامانع می‌باشد.

۵- در راستای صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان، قبل از ترخیص خودروهای موضوع این تصویب نامه، گمرک، پس از اخذ تأییدیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نسبت به ترخیص، با رعایت مقررات اقدام خواهد نمود.

۶ - مهلت ترخیص خودروهای موضوع بندهای ۱ لغایت ۳ این تصویب نامه و تبصره های ذیل بندهای مذکور، شش ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه تعیین می‌شود.

انتهای پیام/

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
 جشنواره بالن
جشنواره بالن
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 تاکید دوباره مجلس بر رسمیت "برگ سبز خودرو" و عدم نیاز به ثبت در دفاتر اسناد رسمی     حضور رئیس جمهور در تجمع خانواده بیماران SMA در مقابل خانه ملت     حسینی: تصمیم‌گیری‌های دولت سیزدهم در اتاق‌ بسته نیست/آیت‌الله علم‌الهدی: مردم باید طعم خدمت را حس کنند     لباس ویرانی را از تن این برج‌ها درآورید     قالیباف: مشکل بیکاری امروز مهم تر از بحث معیشت مردم است     اسامی موسسات مجاز و فاقد اعتبار اعزام دانشجو به روز رسانی شد     نامه دولت به مجلس درباره طرح فضای مجازی     آمادگی بغداد برای پرداخت بدهی‌های ایران