11 آذر 1400       2دسامبر2021        ساعت   
کد خبر : 899640
تاریخ خبر : 1400/09/01 10:47 ق ظ
اقتصاد وطن: مقام مسئول شرکت ساخت و توسعه با بیان این‌که ۵ پروژه ریلی دارای چالش است، گفت: رلواژ ۲۰ کیلومتر از مسیر ریلی همدان-سنندج انجام شد.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد وطن:    مهدی صیدگر اظهار کرد: 5 پروژه روسازی راه‌آهن در سطح کشور در خطوط همدان-سنندج، میانه-اردبیل، بستان‌آباد-خاوران، رشت-انزلی و چابهار-زاهدان با وجود موانع و چالش‌ها در حال اجراست.

وی با یادآوری این‌که عملیات نصب خط و اتصال ریلی خط اصلی به طول 151 کیلومتر در مسیر همدان-سنندج به پایان رسیده است، افزود: در این عملیات تاکنون بالاس تریزی و رلواژ (تنظیم تراز خط) 20 کیلومتر مسیر از سمت همدان و 10کیلومتر جوشکاری انجام شده است.

وی بیان کرد: در پروژه میانه-اردبیل جمعاً 91 کیلومتر نصب خط در دو جبهه کاری انجام شده که از سمت اردبیل 84 کیلومتر و از سمت میانه 7 کیلومتر ریل نصب شده است. در این خط بیش از 50 کیلومتر عملیات جوشکاری و به همین نسبت بالاست‌ریزی و رلواژ مسیر از سمت اردبیل انجام شده است و این پروژه با وجود مشکلات موجود و تنگناهای مالی، به طور روزانه و پیوسته فعالیت می‌کند.

مدیرکل روسازی راه‌آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل گفت: در خط‌آهن بستان آباد-خاوران با نصب حدود 44 کیلومتر ریل،هم­ اکنون اتصال ریلی خط اصلی مسیر حدفاصل بستان­‌آباد تا خاوران برقرار است. بالاست­ریزی و رلواژ مسیر در حدود 50 درصد پیشرفت دارد. در این خط بیش از 16 کیلومتر جوشکاری انجام شده است. به­ منظور برقراری ارتباطات مخابراتی پروژه هم­ اکنون دکل­‌های رادیویی در ایستگاه­‌ها نصب و تجهیزات مربوطه تامین شده و در حال آماده­‌سازی برای حمل است. عملیات کانال­‌کنی و کابل­‌گذاری فیبر نوری 12 کیلومتر از مسیر انجام شده است. علیرغم کاهش توان مالی پیمانکاران ناشی از کمبود اعتبارات در این پروژه نیز هرچند با سرعت پایین، کارگاه‌ها همچنان فعال هستند.

صیدگر اضافه کرد: در خط آهن رشت-انزلی اکنون 11 کیلومتر جبهه کاری به صورت 7 کیلومتر پیوسته و 4 کیلومتر غیرپیوسته به بخش روسازی تحویل شده که در 7 کیلومتر پیوسته، عملیات نصب خط، بالاست­ریزی و رلواژ مرحله اول و دوم کامل شده و آماده جوشکاری ­است. در 4 کیلومتر غیر پیوسته نیز بالاست­ریزی و نصب خط صورت گرفته و برای ریل­گذاری باقی­مانده این مسیر نیز منتظر اتمام فعالیت زیرسازی هستیم. در خط زاهدان-خاش از مسیر چابهار-زاهدان تاکنون نصب خط اصلی مسیر به طول 155 کیلومتر انجام شده است و عملیات تکمیلی روسازی شامل بالاست­ریزی، رلواژ و جوشکاری بیش از 70 درصد پیشرفت دارد.

وی با اشاره به ماهیت روسازی راه‌آهن گفت: عملیات روسازی راه‌آهن در سه مرحله انجام می‌شود که مرحله اول نصب خط است. مرحله دوم بالاست­‌ریزی و رلواژ سه‌گانه است که به تراز شدن و تثبیت خط منجر می‌شود و در نهایت پیوسته کردن خطوط با انجام عملیات جوشکاری محقق می‌­شود.

مدیرکل روسازی راه‌آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با اشاره به چالش‌ها و فرصت‌های روسازی راه­آهن در کشور گفت: با اقدامات انجام شده در حال حاضر تمام مصالح و تجهیزات مورد نیاز بخش روسازی خصوصاً ریل، سوزن و ... با استفاده از تولیدات داخلی تامین شده و در بخش ارتباطی نیز به غیر از یک سیستم رادیویی، باقی تجهیزات شامل فیبر نوری، سیستم­‌های انتقال (SDH و Access) و دکل­های مخابراتی ساخت داخل است.

وی افزود: دانش فنی روسازی راه­‌آهن و ظرفیت پیمانکاری کشور در این حوزه در وضعیت مطلوبی قرار دارد و در صورت تامین منابع و پرداخت مطالبات پیمانکاران، روسازی طرح­‌ها و پروژه‌­های راه­‌آهن می‌تواند به سرعت و بدون هیچ مشکلی انجام شود.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
 جشنواره بالن
جشنواره بالن
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 تاکید دوباره مجلس بر رسمیت "برگ سبز خودرو" و عدم نیاز به ثبت در دفاتر اسناد رسمی     حضور رئیس جمهور در تجمع خانواده بیماران SMA در مقابل خانه ملت     حسینی: تصمیم‌گیری‌های دولت سیزدهم در اتاق‌ بسته نیست/آیت‌الله علم‌الهدی: مردم باید طعم خدمت را حس کنند     لباس ویرانی را از تن این برج‌ها درآورید     قالیباف: مشکل بیکاری امروز مهم تر از بحث معیشت مردم است     اسامی موسسات مجاز و فاقد اعتبار اعزام دانشجو به روز رسانی شد     نامه دولت به مجلس درباره طرح فضای مجازی     آمادگی بغداد برای پرداخت بدهی‌های ایران