3 تیر 1400       24ژوئن2021        ساعت   
مهمترین اولویت دولت دوازدهم از نظر شما چیست؟
یادداشت و گفتگو
نویسنده : مهدی فضائلی
تاریخ انتشار : 1400/03/08 4:44 PM
مراقب تکنیک تحریف در انتخابات باشیم

 

جریانی با تمسک به تکنیک تحریف تلاش می‌کند کاهش مشارکت را به نبودن رقابت در بین نامزدها نسبت دهد تا سپس شورای نگهبان و مرکزیت نظام را بخاطر نظارت استصوابی و عدم احراز صلاحیت برخی نامزدها مقصر این‌کاهش مشارکت معرفی نماید!

مراقب تکنیک تحریف در انتخابات باشیم

 مهدی فضائلی در یاداشتی نوشت: «تحریف» به معنای آدرس غلط دادن در باره مشکل یا تجویز ناصواب راه حل، تکنیک پر مصرفی است که در عرصه های گوناگون مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.

مقطع انتخابات هم یکی از مقاطع پرکاربرد تکنیک انحراف است که باید با هوشیاری مراقب آن بود.

از جمله موضوعات بسیار حائز اهمیت در انتخابات، موضوع مشارکت است.

مشارکت به معنی نسبت تعداد کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند به کل واجدان شرایط، امر مهمی است و مشارکت پایین معمولاً عنصری نامطلوب ارزیابی می شود.

حضور مردم پای صندوق های رای پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم از سوی حضرت امام(ره) مورد تأکید بوده است و هم از ناحیه رهبر حکیم انقلاب اسلامی.

بواسطه همین تأکیدات و همچنین هوشیاری مردم، خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق انتخابات ها در جمهوری اسلامی ایران با مشارکت بالا انجام شده و کشور ما را از این جهت در ردیف های بالای جدول کشورهایی قرار داده که انتخابات برگزار می کنند و اصطلاحا" در آنها دموکراسی وجود دارد.

بحث‌های فراوانی دربارهٔ عوامل مؤثر در میزان مشارکت و راه‌های افزایش آن هست و پژوهشگران سیاسی و اجتماعی نظرهای گوناگونی دربارهٔ عوامل تاثیر گذار بر مشارکت دارند. صاحب نظران این حوزه، طیفی گسترده از عوامل اقتصادی و جمعیتی و فرهنگی و فناورانه و سازمانی را بر کاهش یا افزایش مشارکت مؤثر می دانند.

طی سال‌های اخیر در مقطع انتخابات و از جمله مقطعی که در آن به سر می‌بریم موضوع مشارکت در کشور ما نیز با چالش‌هایی روبرو بوده و هست.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۹۸ با پایین ترین میزان مشارکت در بین همه ادوار مجلس برگزار شد و نگرانی هایی را بوجود آورد.

اکنون نیز میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو با تردید هایی روبرست.

بر اساس همه نظرسنجی های انجام شده و واقعیت های قابل مشاهده، دلسردی مردم ناشی از ناکارآمدی دستگاه اجرایی کشور و عمل نکردن به وعده ها و گرانی و تورم افسار گسیخته مهمترین عامل بی رغبتی به مشارکت در شرایط فعلی است.

به این وضعیت باید نگرانی ها از بیماری کرونا را اضافه کرد که بر طبق برخی نظر سنجی هابین ۱۰ تا ۱۷ درصد در کاهش مشارکت موثر خواهد بود.

برای مقوله رقابت در بین نامزدها نیز به عنوان یکی از عوامل مشارکت تا حدود ۷ درصد تاثیر گذاری برآورد می شود.

اما جریانی با تمسک به تکنیک تحریف تلاش می کند این واقعیت ها را نادیده گرفته و همه یا سهم بیشتر کاهش مشارکت را به نبودن رقابت در بین نامزدها نسبت دهد تا سپس شورای نگهبان و مرکزیت نظام را بخاطر نظارت استصوابی و عدم احراز صلاحیت برخی نامزدها مقصر این‌کاهش مشارکت معرفی نماید!

علاوه بر نتیجه نظر سنجی ها در میزان تاثیر عوامل مختلف بر مشارکت، انتخابات های ریاست جمهوری ادوار گوناگون شاهد خوبی بر این مدعاست.

در ادوار دوم، سوم، چهارم و پنجم انتخابات ریاست جمهوری تقریباً هیچ رقابت جدی و معنی داری جود نداشت اما در همه این دورها مشارکت بالای پنجاه درصد را شاهد بودیم و در دور سوم که آیت‌الله خامنه‌ای نامزد اصلی بودند بالای ۷۴ درصد را تجربه کردیم.

در دور ششم که دکتر احمد توکلی برای اولین‌بار وارد رقابت نسبتاً جدی با مرحوم هاشمی رفسنجانی شد این مشارکت بدلیل اوضاع نابسامان اقتصادی آن زمان فاقد مشارکت بالا بود و با ۵۰/۶۶ درصد مشارکت برگزار گردید.

مجددا" دور دوم ریاست جمهوری آقای خاتمی در عین اینکه رقابت جدی را شاهد نبودیم شاهد مشارکت بالای ۶۷/۷۷ درصد بودیم.

همانطور که ملاحظه می کنید، بیش از مقوله رقابت،اوضاع اجتماعی و حضور یک نامزد خاص موجب مشارکت بالا بوده است؛ لذا مراقب باشیم اصحاب تحریف برای قلب واقعیت و القای اندیشه باطل خود به افکار عمومی آدرس غلط ندهند.

شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 حکم افساد فی‌الارض برای همکاری کنندگان با اقدامات کشورهای متخاصم علیه امنیت و منافع ملی     بازخوانی عواقب ناهماهنگی تیم اقتصادی در دولت‌های گذشته/ راهکار‌ شکل‌گیری دولت هماهنگ و تصمیم‌گیر      مجلس تمام ظرفیت خود را برای همکاری با دولت منتخب به میدان می‌آورد     سیاست ایران، رفع کامل تحریم است/ از آمریکا تضمین خواهیم گرفت      جزئیات طرح نمایندگان برای برگزاری مجازی جلسات علنی مجلس      نیمی از مطالبات ارزی دولت از یک وزراتخانه بود!/ امیدواریم ساختارها در دولت جدید اصلاح شود     قالیباف: با وجود گلایه‌مندی‌ها و ناکارآمدی ها مردم افتخار آفریدند     شکست سنگین «دار و دسته تحریمی‌ها» در انتخابات 1400/ مردم ایران به کمپین «رای بی رای» نه گفتند