8 بهمن 1401       28ژانویه2023        ساعت   
مهمترین اولویت دولت دوازدهم از نظر شما چیست؟
نویسنده: معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب
نویسنده: معاونت اجتماعی کلانتری 125 یوسف آباد
نویسنده: سرنوشت اقتصاد در دستان برجام
نویسنده: شبنم اعماری
نویسنده: نیاز به تایید اجتماعی و تاثیر ان بر عزت نفس افراد:
نویسنده: چگونه یک ساختمان مناسب با محیط زیست داشته باشیم
نویسنده: معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب
یادداشت و گفتگو
نویسنده : سحرمحمدی
تاریخ انتشار : 1400/08/22 12:02 PM
ساختمان سبز و تاثیر آن در محیط زیست

با توجه به اینکه شاهد سرعت بیش از اندازه مصرف برخی منابع طبیعی موجب پایان یافتن آنها در آینده ای نه چندان دور هستیم و این امر باعث می شود یک چالش بسیار مهم به وجود بیاید و آن هم بحران انرژی های تجدید ناپذیر در جهان است و ما را سوق می دهد به استفاده از ایده های دوستدار طبیعت.
این روزها زیاد می‌شنویم که همه در مورد ساخت ساختمان‌ سبز سخن می‌گویند. اما ساختمان سبز چیست؟ و دقیقا به چه بنایی گفته می‌شود؟ بیائید نگاهی نزدیک‌تر به این مفهوم بیندازیم و با ضرورت به کارگیری و اهداف آن آشنا گردیم. ساختمان سبز یک روش هوشمندانه و کارآمد در طراحی، ساخت و استفاده از یک ساختمان است که نه تنها اثرات منفی آن بر روی محیط زیست به حداقل رسیده، بلکه حتی تاثیر مثبتی نیز بر روی آن می‌گذارد.
ساختمان سبز، ساختمانی است که در طراحی، ساخت و ساز و بهره برداری آن، تاثیرات منفی بر روی آب و هوا و محیط زیست را کاهش داده یا به کلی از بین برده و حتی می تواند تاثیرات مثبتی نیز داشته باشد. ساختمان های سبز از منابع طبیعی با ارزش حفاظت کرده و کیفیت زندگی را بهبود می بخشند.
فناوری ساختمان سبز، یک ایده جدید برای پروژه های ساختمانی است که با هدف حفظ محیط زیست، کاهش آلاینده ها و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها مطرح شده است. هم اکنون بسیاری از کشورهای پیشرفته در جهان در حال حرکت به سمت استفاده از ساختمان های سبز هستند. ضرورت این گونه ساختمانها در دنیای امروزی به ویژه برای کلان شهرها و کشورهای پرجمعیت، به دلیل توجه به مسائل محیط زیست و انرژی، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.
ویژگی‌های یک ساختمان سبز
 
    استفاده مناسب از انرژی آب و دیگر منابع
    استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی
    کاهش تولید آلودگی و هدر دادن منابع و استفاده بیشتر از منابع بازیافت‌پذیر
    ایجاد کیفیت بالای هوای محیط داخل ساختمان
    استفاده از مواد غیر سمی و پایدار
    مورد توجه قرار دادن محیط زیست در طراحی، ساخت و کاربرد ساختمان
    مورد توجه قرار دادن کیفیت زندگی ساکنین ساختمان در طراحی، ساخت و کارایی بنا
    ایجاد یک طراحی که با تغییرات محیط زیستی سازگار باشد.
آیا ساخت ساختمان‌های سبز هزینه‌ی بیشتری دارد؟
بعضی از مردم فکر می‌کنند همراه شدن با این حرکت هزینه‌های بالایی برای آن‌ها در بر دارد اما این یک تصور کاملا غلط است. ممکن است در ابتدای کار هزینه‌های بیشتری را بابت خرید مصالح ساخت و ساز بپردازید، اما در آینده این روش طراحی هزینه‌های زیادی را برای شما پس انداز خواهند کرد.
اثرات محیط زیستی
    موجب کاهش هدر رفت آب می‌گردد.
    باعث حفظ منابع طبیعی می‌گردد.
    باعث بهبود کیفیت آب و هوا می‌گردد.
    از تنوع زیستی و اکوسیستم محافظت می‌نماید.
 
اثرات اقتصادی
    هزینه های عملیاتی را کاهش می‌دهد.
    سبب ایجاد بازاری برای محصولات و خدمات سبز می‌گردد.
    موجب افزایش بهره‌وری می‌شود.
با توجه به افزایش روز افزون جمعیت کره زمین و مصرف بی رویه‌ی منابع طبیعی، روز به ‌روز ضرورت محافظت از محیط زیست بیشتر مورد توجه بخش‌های مدیریتی قرار می‌گیرد و پیدا کردن راه‌حل‌هایی موثر برای توسعه پایدار شهرها در حال گسترش است.
مصالح سبز قابل تجزیه به صورت زیستی، تجدیدپذیر و قابل بازیافت می باشند بطوریکه هدف از تولید و بکارگیری این مصالح در ایجاد ساختمان های سبز، کاهش آسیب و آلاینده های زیست محیطی ، حفظو منابع انرژی و صیانت از طبیعت است.
طراحی سبز عملی است برای حل مشکلات که طی آن منابع طبیعی قبل بعد و طی پروسه تولید و ساخت به کمترین حد آسیب می‌بیند به علاوه در مسیر این عمل مصالح باید مفید بوده عمر مفید طولانی داشته و قابل بازگشت به چرخه طبیعت باشند. چیزهای با طول عمر زیاد هم مفیدند و هم بزرگترین مانع علیه اسراف و ضایعات، و این بهتر از استفاده مجدد یا بازیافت آن‌ها است
ساختمان‌های سبز را ساختمان‌هایی می‌شناسیم که اثرات منفی کمی بر محیط اطراف خود بگذارد. باید امروزه معماران تلاش کنند بر خلاف عرف که به دنبال سلیقه عامیانه و بازاری می‌روند باید تلاش نمایند که از ذوق و سلیقه عموم مردم استفاده نمایند به نوعی که معماران توانایی اینکه معماری سبز را به مانند تزئینات کنونی امروزی قبول داشته باشند لازمه این کار و قبول عموم مردم استفاده از ذوق و سلیقه معمار در طراحی ساختمان‌های سبز می‌باشد همان‌طور که معماران مختلف اروپایی و انگلیسی و آمریکای بر فراگیری معماری بومی و سبز تأکید زیادی دارند
نگرش و تحولاتی که در معماری جهان پس از معماری پایدار اتفاق افتاده، رابطه انسان را با طبیعت و محیطی که در آن زندگی می کند بسیار نزدیکتر کرده است، این نگرش نه تنها در معماری تاثیر گذار بوده بلکه بر جنبه های مختلفی از زندگی اعم از اجتماعی،  اقتصادی  و  روانشناسیمردم  یک  جامعه  پایدار  موثر  بوده  است.  یک  ساختمان  سبز  و  پایدار  با  محاسبات  دقیق  و کاهشی را که در مصرف انرژی موجب می شود، اهمیت وجود خود را نه فقط برای یک ساختمان مسکونی بلکه در کاربری های دیگر نیز مانند یک ساختمان اداری نشان داده است. مزایای یک ساختمان سبز اداری علاوه بر کاهش مصرف انرژی و صدماتی که یک ساختمان در طول عمر خود به محیط وارد می کند از مزایای اجتماعی و روانی نیز برخوردار است. چنانچه کیفیت و بازدهی کاری کارکنان یک ساختمان سبز اداری به دلیل سطح روحی و احساس تندرستی بالای ناشی از محیط کاری معتدل، به مراتب افزون بر یک ساختمان اداری معمولی است. در نتیجه راهکارهای معماری پایدار برای یک اداره سبز تاثیر خود را در چند  بعد  اقلیمی،  اقتصادی،  اجتماعی  و  روانی  نشان  می  دهد  و  چنین  بنایی  نشان  دهنده  تجمع  ایده  ها  بوده  و  تصویری  از تفکرات روشن سازندگان و نیروی کاری ماهر مشغول به کار در آن می باشد.
 جشنواره بالن
جشنواره بالن
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۱۰/۱۳|افزایش قیمت نفت در آغاز معاملات ۲۰۲۲     قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۱۰/۱۳     شتاب ترخیص کالاهای اساسی در دولت سیزدهم/۱۱ میلیارد دلار کالای اساسی در ۹ ماه ترخیص شد     عضو هیات مدیره بانک اعلام کرد: اعطای تسهیلات بدون وقفه ادامه دارد     فضای مجازی و تضعیف روابط خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی     تاکید بر اجرای طرح های حمایتی در دیدار با صنعتگران اصفهانی     پایان فروش محصول به اسم برند خارجی / اصلاح قانون حمایت برای حفظ حقوق مصرف کننده     جشنواره میلیاردی برای دارندگان کارتخوان‌های بانک ملی ایران