8 بهمن 1401       28ژانویه2023        ساعت   
مهمترین اولویت دولت دوازدهم از نظر شما چیست؟
نویسنده: معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب
نویسنده: معاونت اجتماعی کلانتری 125 یوسف آباد
نویسنده: سرنوشت اقتصاد در دستان برجام
نویسنده: شبنم اعماری
نویسنده: نیاز به تایید اجتماعی و تاثیر ان بر عزت نفس افراد:
نویسنده: چگونه یک ساختمان مناسب با محیط زیست داشته باشیم
نویسنده: معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب
یادداشت و گفتگو
نویسنده : سحرمحمدی
تاریخ انتشار : 1400/08/23 10:26 AM
شمارش معکوس انرژی با تمام شدن نفت و گاز


 در توسعه پایدار مهمترین چیز پایدار بودن منابع انرژی و حتی اقتصادی است.سوخت های فسیلی با تاریخ مصرف داشتن و عمری مشخص نمی توانند امیدی مثبت برای اقتصاد و چشم انداز کشور باشند.روزی تمام سخت های طبیعی از جمله نفت و گاز تمام خواهند شد و انسان جز متضرر شدن خود و طبیعت چیزی دستگیرش نخواهد شد.اقتصاد مانند ساعت شنی می ماند که با تیک تیک تمام شدن منابع فسیلی و میلیون ساله اش روزی به قحطی می رسد و کشور و نموداری موفق خواهد بود که به انرژی های پایدار مانند خورشید و باد چمش دوخته باشد.هدیه ای الهی و کم هزینه با خطراتی به مراتب ضعیف تر.
 
جایگزین شدن انرژی های طبیعی
سه عامل عمده در گسترش کشش بازار به سوی انرژی های تجدیدپذیر وجود دارد :
  • نخستین آنها امنیت انرژی ملی بوده بررسیها نشان می دهد که مصرف نفت روبه افزایش بوده و به زودی از تولید بالای داخلی خواهد گذشت بطوریکه کشورهای پیشرفته را به نحو روز افزونی به بازارهای نفت وابسته خواهد نمود معهذا نتیجه این امر آسیب پذیری اقتصاد کشورهای غرب در برابر هرگونه اختلال در واردات نفت خواهد بود .
  • رشد سریع کشورهای در حال توسعه فشار روزافزونی بر بازارهای نفتی جهانی وارد خواهد نمود . بطوریکه با گذشت زمان شرایط بدتر و حادتر خواهد گردید لیکن انرژی تجدیدپذیر به کشورهای غربی کمک خواهد نمود که بر منابع داخلی انرژی تکیه نموده و در نتیجه موجب کاهش نیاز آن به سوختهای فسیلی و کاهش رشد مصرف شود مشکلات موجود در رابطه با انرژی تجدیدپذیر ، نگرانی در خصوص تغییرات جوی بوده انرژی تجدیدپذیر می تواند نیاز به انرژی را تامین نموده و در ضمن انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش  دهد .گازهای گلخانه ای نیز مانند دی اکسید کربن و متان بطور مرتب در لایه نازک جو زمین تراکم پیدا می نمایند و این تراکم گازها روز به روز درجه حرارت زمین را افزایش خواهد داد متاسفانه افزایش درجه حرارت نتایج منفی و بالقوه فاجعه آمیزی را به بار خواهد آورد لذا باید اقداماتی برای جلوگیری از آن بعمل آید که استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر بدون کربن یکی از این راهکارها خواهد بود .
  •  بهای تمام شده و هزینه های بالای انرژیهای تجدیدپذیر بوده که در سالهای اخیر رو به کاهش نهاده و این روند در آینده نیز ادامه خواهد یافت .
 
وفور منابع انرژی در طبیعت
در طبیعت و زمین منابع فراوان انرژی وجود دارد که می‌توان با بهره‌گیری از آنها نسبت به تولید انرژی نوین اقدام کرد. انرژی گرمایی موجود در زمین یا همان زمین گرمایی، نور خورشید و باد و... ازجمله انرژی‌های موجود در طبیعت است.
انرژی‌های طبیعی تجدیدپذیر و تمام نشدنی هستند. به عنوان مثال نور خورشید و انرژی زمین گرمایی همواره وجود داشته و می‌توان با مهار کردن و تبدیل آن به انرژی زمینه استفاده از آن را فراهم کرد. همچنین یکی دیگر از پارامترهای مهم درباره منابع انرژی سازگار بودن با محیط‌زیست است، به گونه‌ای که باعث پایداری محیط‌زیست می‌شوند و مانند برخی از منابع انرژی که باعث به وجود آمدن مشکلات زیست‌محیطی می‌شوند، آسیبی به محیط‌زیست وارد نمی‌کنند. از  دیگر ویژگی‌ها و نکات مثبتی که درباره انرژی‌های نوین وجود دارد، بزرگ بودن میزان ذخایر آنهاست. به عنوان مثال انرژی زمین گرمایی می‌تواند به تنهایی انرژی چندین کشور را تامین کند.
کاهش هزینه با جایگزین شدن انرژی های طبیعی
میزان هزینه‌هایی که برای تولید انرژی از این منابع می‌شود در صورتی که فناوری‌های مورد نیاز وجود داشته باشد به مراتب کمتر از هزینه‌هایی است که در دیگر بخش‌های تولید انرژی صرف می‌شود.
منابع انرژی طبیعی بنا به محل قرارگیری آنها تعیین می‌شود، به این ترتیب از معادنی که در مناطق گرمسیر و خشک قرار گرفته‌اند از انرژی خورشیدی و تبدیل آن به انرژی برق می‌توان استفاده کرد و به این ترتیب دیگر نیازی به انتقال انرژی نبوده و با این روش بخشی از هزینه‌های تولید کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال در ایران یکی از هزینه‌هایی که در فعالیت‌های معدنی باعث بالارفتن هزینه انتقال انرژی می‌شود و روی قیمت تمام‌شده محصول نیز تاثیرگذار خواهد بود، معادن و صنایع معدنی هستند که در استان یزد قرار گرفته‌اند که می‌توانند با استفاده از نور خورشید یا باد نسبت به تولید انرژی برق اقدام کرده و به این ترتیب انرژی نوین را جایگزین سوخت‌های فسیلی کرده و هزینه‌های مربوط را کاهش دهند.
در اختیار داشتن دانش فنی و سرمایه‌گذاری برای تولید انرژی از منابع طبیعی نیاز صنایع و معادن را به انرژی تامین می‌کند.
کلام آخر
کاهش آلایندگی انرژی، محوری است که در آینده نگری در مورد انرژی باید به آن توجه شود. در این چهارچوب جایگزینی سوخت های فسیلی یک چشم انداز اجتناب ناپذیر است.
در کشور ما انرژی شامل نفت، گاز با قیمت کم در اختیار مردم قرار میگیرد و باید با تدوین استانداردهای مصرف انرژی در ساختمان ها، وسایل خانگی، لامپ های روشنایی، میدل های صنعتی، وسایل نقلیه و غیره از مصرف انرژی در این قسمت ها به میزان چشمگیری کاست.
تکنولوژی کاربردهای انرژی خورشیدی و بادی آنقدر پیچیده نیست که به استفاده از متخصصان خارجی نیاز داشته باشیم. می توان با تلاشی مختصر، تکنولوژی مربوط به آن را از طریق تحقیق و توسعه و بازاریابی افزایش داد.
به دلیل محدود بودن انرژی های فسیلی و انکان تمام شدن این منابع طبیعی بسیار پرارزش، ما می توانیم از فرصت های تحریم ها استفاده کنیم و به فکر توسعه منابع انرژی خورشیدی و بادی باشیم و به جای وارد کننده بودن، به عنوان صادرکننده تکنولوژی انرژی خورشیدی مطرح شویم.
با توجه به رشد زیاد وسایل حمل و نقل رشد تقاضای انرژی فسیلی در این بخش نیاز به تکنولوژی جدید با فناوری مصرف سوخت فسیلی کمتر با انرژی های نو باشد.
 جشنواره بالن
جشنواره بالن
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۱۰/۱۳|افزایش قیمت نفت در آغاز معاملات ۲۰۲۲     قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۱۰/۱۳     شتاب ترخیص کالاهای اساسی در دولت سیزدهم/۱۱ میلیارد دلار کالای اساسی در ۹ ماه ترخیص شد     عضو هیات مدیره بانک اعلام کرد: اعطای تسهیلات بدون وقفه ادامه دارد     فضای مجازی و تضعیف روابط خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی     تاکید بر اجرای طرح های حمایتی در دیدار با صنعتگران اصفهانی     پایان فروش محصول به اسم برند خارجی / اصلاح قانون حمایت برای حفظ حقوق مصرف کننده     جشنواره میلیاردی برای دارندگان کارتخوان‌های بانک ملی ایران